„Z pozice administrátora nebo spřízněných společností, nabízejících služby v oblasti veřejných zakázek, měl účelově zužovat okruh firem, které se mohly do veřejné soutěže zapojit. Při jednání se zadavateli měl činit vše pro to, aby se nepřihlásily společnosti, nad nimiž by neměl vliv,“ uvedla Soňa Štětínská z moravskoslezské policie.

Jednalo se o pět veřejných zakázek z uplynulých dvou let na různé stavební práce v našem kraji, například rekonstrukce základních či mateřských škol. Muž si za své aktivity účtoval provize v jednotkách procent. U finančně nejzajímavější zakázky šlo o téměř miliony korun. Celkově si vydělal přes tři miliony korun, dalších šest milionů korun se pokusil získat.

Křoví

Organizátorovi pomáhali tři muži (45, 47 a 48 let) z Třince a dvou obcí na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. U výběrových řízení dělali „křoví“, tedy účastníka, který dané řízení vyhrát neměl. „Druhou variantou bylo, že tímto způsobem předmětná řízení vyhrávaly právě jejich firmy,“ doplnila Štětínská.

Kriminalisté případ vyšetřovali rok. „Provedli desítky procesních úkonů a detailně prověřovali množství informací. Jednalo se o veřejné zakázky, kriminalisté tak zajišťovali a analyzovali kromě jiného digitální zařízení, elektronická data, zabývali se materiály listinnými i elektronickými. Vyžadovali informace od osob, rovněž tak bankovních institucí a podobně,“ řekla Štětínská.

Domovní prohlídky

Kriminalisté provedli šest domovních prohlídek a jedenáct prohlídek kanceláří a motorových vozidel. Mimo jiní zajistili dokumenty, výpočetní techniku a necelé tři miliony korun v hotovosti. „Odborné zkoumání zajištěných věcí je nyní v rukou specialistů,“ doplnila Štětínská.

Jedna ze zakázek byla určitou sumou spolufinancovaná Evropskou unií. Do případu tak vstoupil Úřad evropského veřejného žalobce zabývající se nejzávažnějšími případy hospodářské kriminality týkající se unijních financí.

Osmatřicetiletý muž z Brněnska skončil ve vazbě. Je obviněn ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a podplacení, zodpovídat se bude i z poškození finančních zájmů Evropské unie a přijetí úplatku. Zbylí tři muži jsou stíhání na svobodě. Všem hrozí od dvou do osmi let vězení.