Pavel Pilár dokázal vyskočit z jedoucího auta a utekl. Zachránil se, utrpěl však bodnořezná zranění, která zřejmě zanechají trvalé následky.

„Nikdy by mě nenapadlo, že se mi něco takového stane. Myslel jsem, že umřu," prohlásil Pavel Pilár.

Ve čtvrtek v budově Krajského soudu v Ostravě, který se případem začal zabývat, pohlédl do tváře útočníka. Tím je Daniel Kytrych (21 let) z Novojičínska, který čelí žalobě pro pokus o vraždu. Hrozí mu patnáct až dvacet let vězení.

Poslední jízda

Ke zločinu došlo 5. září loňského roku v Trojanovicích na Novojičínsku. Pavel Pilár zrovna končil svou první samostatnou směnu. „Předtím jsem se zaučoval s doprovodem. Teď jsem jel poprvé sám," vzpomínal.

Na parkovišti, kde na závěr „šichty" vypisoval knihu jízd, jej oslovil mladík s prosbou o svezení. „Rozhodl jsem se, že ho ještě vezmu. Bavili jsme se o všem možném. Byl výřečný, mluvil se mnou jako s kamarádem," líčil průběh jízdy Pavel Pilár. Zákazník několikrát změnil trasu, vždy to ale uměl zdůvodnit. „Když to beru zpětně, směroval mě na nějaká odlehlejší místa, kde ale pokaždé někdo byl. Tak jsme jeli dál. Ještě mě ubezpečoval, že má dostatek peněz," dodal taxikář.

V Trojanovících nedaleko hotelu chtěl zákazník zastavit. Ještě během jízdy podle obžaloby vytáhl nezjištěný předmět a taxikáře začal bodat.

Boj o holý život musel svést čtyřiatřicetiletý taxikář Pavel Pilár, na kterého zákeřně během jízdy zaútočil zákazník.Boj o život

„Ani nevím, jak se to stalo. Najednou na mě zezadu zaútočil. Začal do mě bodat. Snažil jsem se krýt. Jen si vybavuji jeho ruku, jak do mě bodá. Přemýšlel jsem pouze nad tím, že musím vypadnout z automobilu, jinak mě zabije," popisoval hrůzné okamžiky Pavel Pilár (na snímku vpravo).

Z vozidla se mu podařilo vyskočit. Dal se na útěk. Když se otočil, zahlédl útočníka, který šel za ním. V té chvíli pomalu jedoucí auto sjelo ze srázu a narazilo do stromu. Agresor se vrátil k vozidlu, z něhož vzal peněženku.

Pavel Pilár mu mezitím zmizel z dohledu. Z mobilu zavolal kamarádovi, poté se z posledních sil dostal k nedaleké chatce, kde požádal o pomoc. O několik minut později ho sanitka převezla do nemocnice. Podle lékařů utrpěl středně těžká zranění, která pravděpodobně zanechají trvalé následky v podobě omezené hybnosti pravé ruky.

„To zranění znamená problémy se sháněním práce. Jsem na tom i psychicky špatně. Ten člověk mi zničil život," prohlásil Pavel Pilár.

Nechtěl vraždit?

Obžalovaný mladík podle svých slov nechtěl taxikáři ublížit a odmítl verzi o plánovaném činu. Jak zdůraznil, s řidičem se dostal do konfliktu kvůli placení.

„Zjistil jsem, že nemám dostatek peněz. Řekl jsem mu, ať mi dá vizitku, že to pak dorovnám. Chtěl občanku, ale tu jsem neměl. Pak se po ně začal sápat. Vytáhl jsem pěstní dýku a ohnal se po něm. To mu ale nestačilo. Stále se po mě sápal. Tak jsem ho vícekrát udeřil," vypověděl mladík, který prohlásil, že jednal v afektu pod vlivem marihuany.

Tu údajně vykouřil krátce před nasednutím do taxíku. „Byla jiná než ty, které jsem kouřil předtím. Byla o hodně silnější. Zamávalo to se mnou. Mrzí mě, co se stalo. Jednal jsem v afektu. Mým úmyslem nebylo taxikáře oloupit nebo mu ublížit. Věřím, že kdybych nebyl pod vlivem marihuany, tak to všechno dopadlo jinak," prohlásil Kytrych, který po činu vzal z vozidla peněženku s několika tisíc korunami. Zbraň později zahodil. Zanedlouho jej zatkla policie.

Hlavní líčení soud ve čtvrtek odročil. Pokračovat by se mělo v dubnu výslechem svědků.

Loupeže i vražda Moravskoslezští policisté v uplynulých letech vyšetřovali několik loupežných přepadení taxikářů. Zaznamenali také vraždu. V dubnu 2007 osmadvace­tiletý Polák Bogumil Kujawski připravil o život ostravského taxikáře. Kujawski si u vlakového nádraží v Ostravě-Svinově objednal taxíka na cestu do Havířova-Prostřední Suché. Zde však místo peněz vytáhl nůž a řidiče bodl. Oběť utrpěla vážná zranění, kterým v nemocnici později podlehla.

Polák byl v roce 2008 odsouzen k patnácti rokům vězení. Senát jej uznal vinným i z jiného přepadení taxikáře v Šenově.

O zabitém taxikáři jeho kolegové mluvili jako o hodném a klidném člověku. „Znali jsme se dvanáct let. Byl to skvělý kamarád a strašně hodný kluk. Nikdy by nikomu ani slovem neublížil," uvedl jeden z taxikářů.