Šestnáctiletý mladík, který v sobotu v podvečer v Ostravě-Zábřehu pobodal tři děti ve věku devět až čtrnáct let, byl obviněn z pokusu o vraždu. Bude podán návrh na uvalení vazby. Deníku to sdělila Darina Majková z tiskového oddělení moravskoslezské policie. Druhého ze zatčených mladíků policie propustila na svobodu.

„Na případu intenzívně pracujeme. Předmětem vyšetřování je i nadále motiv jednání útočníka. Zajišťujeme další svědecké výpovědi. Vyhodnocujeme stopy. Útočnou zbraň stále intenzívně hledáme. Další vyšetřování se bude opírat mimo jiné i o znalecké posudky,“ uvedla Majková.

O uvalení vazby by měl do čtyřiadvaceti hodin rozhodnout Okresní soud v Ostravě.

K činu došlo v sobotu v podvečerních hodinách na třech místech v Ostravě-Zábřehu. Zřejmě opilý šestnáctiletý mladík frustrovaný z rozchodu s přítelkyní postupně napadl tři chlapce, které pobodal nožem. Nejhůře dopadl devítiletý školák, který utrpěl velmi vážná zranění a byl v přímém ohrožení života. Násilník jej několikrát zasáhl do různých částí těla, mimo jiné do břicha. Po několikahodinové náročné operaci lékaři naštěstí konstatovali, že chlapcův zdravotní stav je sice nadále vážný, ale již stabilizovaný. V nemocnici skončily i další dvě oběti.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že motivem nesmyslného činu byly osobní problémy – rozchod s dívkou, deziluze a celkové znechucení životem. Své pocity dával mimo jiné najevo v písních, které lze najít na internetu. Některé z nich jsou plné vulgarismů a násilí. Hovoří se v nich také o noži a likvidaci lidí. V jedné z nich doslova stojí: Neodhadneš člověka, který nemá co ztratit, takový člověk s kudlou v ruce dokáže i zabít.

Vzhledem k tomu, že mladík není plnoletý, hrozí mu jako mladistvému za pokus o vraždu až pět let vězení, v případě uložení výjimečného trestu až deset let žaláře. Na dospělého se vztahuje sazba od 15 do 20 let, v úvahu by přicházel i výjimečný trest.

Zatím není jasné, zda police bude stíhat i mladíka propuštěného na svobodu, například za nepřekažení zločinu. „Jeho prověřování pokračuje,“ dodala Majková. Podle dostupných informací dotyčný svého agresivního kamaráda pouze doprovázel.

>> POSTŘEH BŘETISLAVA LAPISZE

Sobotní hrůza: kdo je pravým viníkem?

Sobotní hrůzný případ z ostravského sídliště, jehož aktéry byly děti, případně trochu odrostlejší mládež, nahání hrůzu. O to větší, že nic nenasvědčuje tomu, že šlo o ojedinělý výstřelek. To, že dětská hřiště na sídlištích často neslouží capartům, ale po setmění se stávají místy, kde posedávají různí výlupci, popíjejí alkohol, někdy možná i fetují, je veřejným tajemstvím už několik let, možná i desetiletí. Stejně jako to, že jde z velké části o teenagery, kteří sotva opustili devítiletku, nebo jsou dokonce ještě mladší.

Co přesně bylo příčinou sobotní krvavé řeže, zatím jasné není. Selský rozum ale napovídá, že v policejní cele a hlavně pak na lavici obžalovaných by neměli mladiství pachatelé sedět sami.
Všechny články kzábřežské tragédii ČTĚTE ZDE!