Své o tom ví například dvacetiletý mladík z Frýdecko-Místecka, který se nechal zlákat výhodnou koupí telefonu. Zaplatil téměř devět tisíc korun, přístroj ani peníze však neviděl. Jeho případem se nyní zabývají frýdecko-místečtí detektivové.

Muž zatoužil po novince na trhu s mobilními telefony. Chtěl si pořídit poslední model od Samsungu, který je označován jako Galaxy S4. „Na jednom internetovém portále, který se zabývá koupí a prodejem nového i použitého zboží, ho oslovila nabídka, kde mohl kýžený mobil získat takřka za poloviční cenu. Pomocí emailové pošty se s prodejcem zkontaktoval a dohodli se na obchodu. Konečná cena byla stanovena na částku 8 500 korun, kterou nic netušící muž poslal na účet prodávajícího. Ten ho ujistil, že mu telefon během pár dní pošle," popsal ve čtvrtek policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

Dodal, že mladík se ani po měsíci „technické lahůdky" nedočkal. Naopak se setkal s neochotou ze strany prodávajícího, který se nakonec úplně odmlčel a s nikým nekomunikuje. „Napálený muž věc okamžitě nahlásil na policii. Toto jednání je posuzováno jako podvod, za který hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dva roky," dodal Vlastimil Starzyk s tím, že prostřednictvím tohoto případu chce policie upozornit na to, aby se lidé při nákupech přes internet chovali obezřetně a rozumně.

„Není namístě podléhat zdánlivě velice výhodným nabídkám, kdy je například nové zboží nabízeno za neúměrně nízkou cenu. Taková nabídka je vždy přinejmenším podezřelá. Doporučujeme, aby kupující před koupí získal a posléze si i ověřil, co nejvíce informací o prodejci samotném, nebo o firmě, která zboží nabízí. Tímto nepatrným krokem je každý běžný občan schopen podstatně snížit riziko toho, že bude podveden," říká policejní mluvčí.

Kriminalisté v Moravskoslezském kraji v minulosti zaznamenali několik takových podvodů. Lidé většinou předem zaplatili za zboží, které nedostali. Policisté však řešili případy, kdy místo objednaných telefonů dorazily v balících cihly, suť nebo jiné předměty. Například letos na jaře ostravská policie obvinila devětatřicetiletého muže, který na internetu za výhodnou cenu nabízel telefon iPhonu 4S. Kdo mu uvěřil, měl smůlu.

„Místo avizovaného telefonu zájemcům zaslal brambory nebo stavební suť," řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Napálit se nechali minimálně tři lidé, s nimiž se dohodl na ceně a poté jim na dobírku zaslal balíčky směřující do Příbrami a České Třebové.

„Po zaplacení finančních částek nalezli dva zájemci o telefon sedm a osm kusů brambor. Třetí kupující po zaplacení částky objevil v balíčku stavební suť," dodala Holčáková. Celková škoda přesáhla jedenadvacet tisíc korun. Při zásilkách na dobírku je vhodné balíček po zaplacení ihned otevřít a obsah zkontrolovat. V případě podvodu je třeba volat policii a pokusit se odeslání peněz zablokovat.