Ten jej upozornil na jeho nevhodné chování spočívající v močení na veřejnosti. Naštvaný Švábeník si na něj počkal a loveckým nožem jej bodl do ramene. Vzápětí se mu snažil zasadit i další rány. To se mu již naštěstí nepodařilo. Soud uznal Švábeníka vinným z pokusu o vraždu.

Případem se nejprve zabýval Krajský soud v Ostravě, který Švábeníkovi uložil šestiletý trest, tedy výrazně pod spodní hranicí trestní sazby, jež u vražedného pokusu činí deset až osmnáct let. Podle krajského soudu se jednalo o afektivní vražedný pokus.

S tím ale nesouhlasil žalobce, který se odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci. A ten mu dal zapravdu. Švábeníkovi nakonec přidal čtyři a půl roku, celkově tedy deset a půl roku vězení. „Pro uložení trestu pod spodní hranici trestní sazby nebyly zákonné důvody," vysvětlil mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Mezi Švábeníkem a jeho sousedem docházelo ke častým sporům, které svým popíjením alkoholu vyvolával Švábeník. Také osudného dne 5. srpna loňského roku stál na počátku konfliktu alkohol. Švábeník močil mezi domy, za což ho soused, který kolem procházel se svou družkou, pokáral. Švábeník na to reagoval nadávkami a výhrůžným mácháním rukou. Muž se jej snažil uklidnit, poté odešel na svou zahradu. Švábeník za ním křičel, že si na něj počká. Svou hrozbu splnil. Zhruba za patnáct minut soused vynášel plevel ze zahrady do popelnice. Šel kolem Švábeníka, který se na něj vrhl, a se slovy: „Já tě zabiju!" ho bodl loveckým nožem do ramene. Pak se mu snažil zasadit nejméně dalších pět ran. Muž se ale ubránil, navíc mu na pomoc přispěchali další lidé.

Podle státního zástupce se rozhodně nejednalo o afektivní útok ale čin, na který se Švábeník připravil.

Proti verdiktu vrchního soudu již není odvolání.