Podle svých slov chtěli vzít spravedlnost do svých rukou, nakonec však sami půjdou do vězení. Takový osud potkal Martina Mládka (26 let) a jeho kamaráda Václava Čermáka (27 let) z Havířova, které ve středu Krajský soud v Ostravě uznal vinnými z trestného činu loupeže. Prvnímu vyměřil pět roků žaláře, druhému o rok a půl více. Rozsudek není pravomocný.

Muži v nočních hodinách 1. ledna letošního roku po vykopnutí dveří vtrhli do bytu v Havířově. Maskovaní kuklami a ozbrojení teleskopickým obuškem a kovovou tyčí napadli dva muže, kteří v bytě žili. Jeden z nich podle Mládka okradl jeho rodinu o milion korun. Nakonec si odnesli televizor a mobilní telefon.

Státní zástupce jejich počínání označil za velmi surové. Nájemník, kterého Mládek podezříval z krádeže, utrpěl různě závažná zranění, mimo jiné vpáčenou zlomeninu jařmového oblouku. Že by Mládkově rodině vzal milion korun, dotyčný důrazně odmítl. „Nechápu to. Nic k tomu nevím. Prý se něco takového mělo stát před čtyřmi roky, ale mám pocit, že to ani nikde nehlásili," divil se muž, který si včera přišel vyslechnout verdikt.

„Myslím, že je to v pořádku. Jsem rád, že si spravedlnost našla cestu," řekl Deníku po vynesení rozsudku. Podle něj si je lupiči vytipovali. Zřejmě očekávali, že budou mít doma peníze a cenné věci.

Organizátor

Hlavním organizátorem byl Mládek. Jeho kamarád Čermák, kterému se Mládek svěřil se svými plány, mu údajně nabídl, že mu bude krýt záda.

„Vykopli vstupní dveře bytu a vběhli dovnitř," uvedl žalobce s tím, že nejprve vnikli do pokoje, kde se svítilo. Zde napadli prvního z mužů. Mládek mu uštědřil několik ran rukou nebo obuškem. Vzápětí odešel do další místnosti, kde se měl vrhnout na druhého nájemníka. „Opakovaně ho udeřil do hlavy, břicha a zad," uvedl státní zástupce s tím, že Mládek přestal až poté, co se mu při jednom z úderů rozlomil obušek. V té době nad ním muž, který se bránil svým obuškem, získával převahu. Do následné potyčky se pak zapojil i Čermák. Oběti se podařilo utéct do vedlejší místnosti, kde odrazila další útoky. Mládek s Čermákem poté odešli.

Nižší trest

Přestože akci zorganizoval Mládek a byl z dvojice lupičů agresivnější, vyvázl s nižším trestem. K činu se totiž přiznal, pomohl usvědčit Čermáka a projevil lítost. Se zraněným mužem navíc sepsal dohodu o vyrovnání. Uhradí veškerou škodu na zařízení bytu a jako nemajetkovou újmu mu vyplatí 150 tisíc korun. Mládek nakonec v rámci sazby od pěti do dvanácti let dostal trest na samé spodní hranici, tedy pět let.

Čermák vinu odmítl. Prohlásil, že na místě činu nebyl. Prý si na nic kvůli alkoholu a drogám nepamatuje. Pouze v rámci závěrečné řeči projevil určitou lítost. „Nevzpomínám si, že bych byl v bytě. Pokud se to ale stalo, je mi to líto," řekl Čermák. Soud mu vyměřil šest a půl roku ve věznici s ostrahou.

Rozsudek není pravomocný. Oba obžalovaní si ponechali lhůtu k vyjádření. Státní zástupce verdikt přijal.