Tíhu exekuce například neunesl čtyřicetiletý muž z Ostravy. Když k němu do bytu v Moravské Ostravě vešel exekutor, začal mu vyhrožovat poštváním psa rasy pitbulteriér. Štěkající zvíře sice držel za obojek, i tak soudnímu vykonavateli nahnal pořádný strach. K rozumu nepřišel dlužník ani poté, co mu úředník oznámil, že se dopouští trestného činu. Případ se dostal až před Okresní soud v Ostravě, který pejskaři v těchto dnech vyměřil podmíněný osmiměsíční trest odložený na zkušební dvouletou lhůtu.

STRES

Odsouzený muž se hájil tím, že byl ve velkém stresu. „Mrzí mě to. Nikdy bych psa na člověka nepustil,“ hájil se s tím, že zvíře by navíc nikomu neublížilo nemá totiž zuby, je staré a trpí epilepsií. Podle něj navíc k incidentu vůbec nemuselo dojít, kdyby mu soudní vykonavatel více naslouchal.

Do bytu ho podle svých slov pustil dobrovolně. Problém nastal ve chvíli, kdy návštěvník začal dělat soupis movitých věcí. Obžalovaný mu oznámil, že všechny předměty v bytě patří někomu jinému. Chystal se předložit potřebné dokumenty, smlouvy a účty. Argumentoval tím, že exekutorům, kteří u něj byli již dříve v souvislosti s jinými pohledávkami, to stačilo. Navrhoval také, aby exekutor přišel až za hodinu s policií. Do té doby se prý vrátí skutečný majitel. Neuspěl však. Úředník trval na soupisu věcí s tím, že později lze podat takzvanou vylučovací žalobu. Dlužník začal vyhrožovat poštváním štěkajícího psa.

STRACH

Exekutor uvedl, že měl ze zuřivě vypadajícího zvířete strach a raději odešel. Ještě předtím si ale situaci natočil na mobilní telefon. Záznam poté posloužil jako jeden z důkazů. Obžalovanému nepomohla lítost ani omluvný dopis. Soud ho uznal vinným z trestného činu vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, za což mu vyměřil osm měsíců vězení s odkladem na dva roky. Verdikt je pravomocný.