Hádka


Zločin se odehrál v červnu loňského roku. Předcházela mu bujará třídenní pijatyka. V jejím závěru Mrlina bratra po malicherné hádce napadl. Začal jej bít pěstmi, kopal do něj a pak ho bil dřevěnou nohou od stolu. Způsobil mu velmi závažná vnitřní poranění.

Zakrváceného bratra nechal v pokoji v domnění, že mu nic vážného není a sám šel spát. Muž ale bez pomoci během několika hodin zemřel. Mrlina jej ráno našel sedícího na toaletě. Snahy o oživení již byly marné.

Soužití


Mrlina ve středu u soudu prohlásil, že s bratrem měli celkem normální vztah. „Byl starší, a tak si myslel, že má vždycky pravdu. Občas jsme si dali pár facek,“ vypověděl Mrlina, který svému sourozenci nikdy neodpustil, že nepřišel na jeho svatbu ani na pohřeb jejich matky. Tyto výtky později zazněly i osudného dne.

Mrlina se k bratrovi nastěhoval před dvěma roky poté, co musel kvůli dluhům na nájemném opustit dosavadní byt. Zpočátku klidné soužití se ale postupně zhoršovalo. Mrlinovi vadilo, že si Jaroslav vodil domů pochybné známé. „Vycházeli jsme dobře, ale vadilo mi, že když jsem přišel, měl tam svou partu,“ řekl Mrlina.

V pátek 11. června loňského roku si vyzvedli sociální dávky. Následující tři dny pili alkohol.

Pijatyka


„Pilo se v pátek, v sobotu i v neděli. Pilo se úplně všechno. Začali chodit jeho kumpáni, tak jsem je povyhazoval. On mi to vyčítal. Já mu zase vyčítal, že nosím peníze domů,“ vzpomínal Mrlina, který si přivydělával různými brigádami.

Večer v neděli 13. června došlo mezi bratry k další hádce. Jaroslav přepínal televizi. To se Mrlinovi nelíbilo. „Šteloval televizi. Řekl jsem mu, ať toho nechá, že ráno vstávám,“ uvedl. Vzápětí se pustili do sebe. „Dal jsem mu facku a pak ránu pěstí. Začal mi vyčítat, že stále nadávám na jeho kamarády. Pak ještě něco dodal. Už nevím, co to bylo. Ale vytočilo mě to. Řekl jsem mu, že ani nepřišel na pohřeb matky. Pak jsem ho začal bít,“ dodal Mrlina. Následovaly údery a kopy do hrudníku, břicha i hlavy a rány dřevěnou nohou od stolu. Nevím, kolikrát jsem ho kopl, jestli dvacetkrát nebo padesátkrát. Párkrát se mě zeptal, proč to dělám,“ vypověděl Mrlina.

Krev


Po útoku nechal krvácejícího bratra na posteli. „Seděl na posteli, pak si lehl. Krvácel, měl vousy od krve. Vůbec jsem neuvažoval o tom, že by se mu něco mohlo stát. Ráno jsem se probudil. Na posteli už nebyl. Našel jsem ho na toaletě. Seděl na míse. Řekl jsem mu, aby vstával. Byl ale studený. Chytil jsem ho. Svezl se na zem. Snažil jsem se ho rozpumpovat, zachrčel. Pak jsem utíkal na recepci pro pomoc,“ prohlásil Mrlina.

Je obžalován z vraždy. Hrozí mu patnáct až dvacet let vězení.

Čin spáchal zvlášť surovým způsobem,“ konstatovala státní zástupkyně.

Hlavní líčení je plánováno do pátku, kdy by mohl být vynesen rozsudek.