Takový podzim života si devětašedesátiletý Jozef P. z Karvinska nepředstavoval! Následujících deset let by měl strávit ve vězení za pokus o vraždu muže, s nímž se nepohodl na tanečním parketu. S definitivní platností o tom v těchto dnech rozhodl Vrchní soud v Olomouci, který se zabýval jeho odvoláním proti verdiktu Krajského soudu v Ostravě.

ŽALÁŘ S OSTRAHOU

Vrchní soud námitkám obžalovaného částečně vyhověl a trest mu snížil z původních jedenácti na deset let. Také rozhodl, že nemusí nastoupit do nejpřísnějšího typu věznice se zvýšenou ostrahou. Dostačující je podle olomouckého senátu žalář s ostrahou.

„Rozsudek soudu prvního stupně jsme částečně zrušili, a to ve výroku o trestu. Pokud se týká viny, tam je rozhodnutí soudu prvního stupně správné. U trestu jsme obžalovanému nově uložili deset roků se zařazením do věznice s ostrahou. Tento o jeden rok kratší trest uložený na samé spodní hranici trestní sazby je podle nás dostačující, a to vzhledem k osobě pachatele, kterému je devětašedesát let, k jeho poměrům a možnostem nápravy, jak vyplývá ze znaleckého posudku. Podle nás je také postačující zařazení do věznice s ostrahou, a nikoliv do věznice se zvýšenou ostrahou,“ vysvětlil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.

KONFLIKT

Muž se předloni v září dostal v restauraci Cihelna v Havířově do konfliktu s třiapadesátiletým hostem, jehož partnerku údajně během tance obtěžoval. Když mu to dotyčný vyčetl, rozbil podle obžaloby o stůl popelník a střepem protivníka zasáhl do krku. Svou roli sehrál i alkohol.

K potyčce došlo na parketu, kde oba aktéři se svými partnerkami a dalšími lidmi tančili na hudbu z jukeboxu. Podle zraněného muže se obžalovaný nevhodně choval k jeho přítelkyni, „Začal jí sahat kolem boku, ona ho odstrkovala, ale to mu nestačilo. Žádnému muži by se to nelíbilo,“ řekl napadený s tím, že se rozhodl zakročit. „Řekl jsem: Tak dost, pánové, takhle ne! Začal do mě strkat,“ vzpomínal. Po chvíli se ocitl na zemi. „Pamatuji si, že jsem viděl nohy a cítil jsem teplo na krku,“ uzavřel.

Nebýt okamžité lékařské pomoci a následného zákroku, mohlo vše skončit tragicky.

Obžalovaný odmítl, že by ženu osahával. Podle něj se navíc on sám stal terčem útoku, kterému se jen bránil. Chvíli, kdy protivníka bodl do krku, si údajně nevybavuje. Prý ani neví, jak se střep z popelníku ocitl v jeho ruce.