Potvrdila to policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Stav obou postřelených je stabilizovaný, zůstávají v péči lékařů Fakultní nemocnice Ostrava. Muže policie ve středu bezprostředně poté, co zaútočil, zastřelila.

Deník o případu informoval v článku: Se střelbou na exekutory muž počítal, připraveno měl několik plných zásobníků

Policisté již začali s výslechy svědků a přibráni byli i znalci, například z oboru genetiky, daktyloskopie či balistiky. „Vrchní komisař nařídil soudní pitvu zesnulého," uvedla Holčáková.

Zbraně, které policisté objevili při domovní prohlídky, byly nabité. Už ve středu policisté zajistili zbraň, z níž útočník střílel a spolu s ní zhruba 90 nábojů. „Při dnešní domovní prohlídce byly ovšem zajištěny i další náboje do této zbraně," doplnila mluvčí.

Postřelený exekutor i úřednice, která ho jako nezúčastněná osoba doprovázela, jsou hospitalizováni na traumatologickém centru. Žena podle náměstka pro léčebnou péči Josefa Srovnala utrpěla méně závažná poranění a leží na standardním oddělení. Lékaři zatím nemyslí, že by ji propustili do domácího léčení. Muž, který byl po střelbě zraněn vážněji, je na jednotce intenzivní péče.

Policisty na místo přivolal exekutor, který si nebyl jistý svou bezpečností. Když na místo dorazili, chtěl zahájit exekuci. Policisté šli k domu první, civilisté za nimi. K domu už ale nedošli, muž vyšel ze dveří a začal střílet. Policisté palbu opětovali a muže zastřelili. Kromě exekutora a úřednice dlužník lehce zranil také zasahujícího policistu.

Na místě byli i další lidé – zaměstnanci stěhovací služby či zástupce majitele budovy. Podle kriminalistů mohl být útok předem připravený a promyšlený.

Podle exekutorské komory byl dlužník o postupu informován a několik týdnů měl možnost se z bytu vystěhovat, což neučinil. Případ kriminalisté kvalifikovali jako pokus o vraždu a nedovolené ozbrojování.

Zásahem policistů se už zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), což je v obdobných případech standardní postup. „Je to běžný postup v rámci povinností, které inspekci ze zákona náleží. Každým takovým zákrokem policie, kdy dojde ke zranění nebo úmrtí, ať již zasahujících příslušníků bezpečnostního sboru, pachatele nebo i dalších civilních osob, se GIBS standardně zabývá. Předmětem těch šetření jsou obecně vždy všechny okolností, které s danou situací nějakým způsobem souvisí, a je to tak i v tomto případě," řekla mluvčí GIBS Radka Sandorová.