Tragédie se odehrála v květnu 1998 v Ostravě. Na podzim 1999 mu Krajský soud vyměřil výjimečný dvacetiletý trest, který mu však odvolací Vrchní soud v Olomouci v prosinci téhož roku snížil na patnáct let s tím, že nebyly splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu.

Počátkem roku 2013 byl Vladislav K. podmíněně propuštěn na svobodu. Soud mu stanovil zkušební dobu do roku 2019. Muž ji nerespektoval a nyní se proto znovu dostal na lavici obžalovaných.

Krajský soud v Ostravě jej tento týden poslal na dva roky do vězení za nebezpečné vyhrožování. Vladislav K. ale za mřížemi stráví nejen výše zmíněné dva roky. Bude si totiž muset odpykat i zbývající část trestu za vraždu. Nebezpečného vyhrožování se totiž dopustil ve zkušební lhůtě.

Do nového konfliktu se zákonem se dostal v letech 2015 a 2016. Podle žaloby napadl svou novou manželku, která se s ním později po krátkém soužití rozvedla. Údajně jí vyčítal rozchod, pronásledoval ji, také ji měl napadnout. Zabitím vyhrožoval i jejímu příteli, na kterého dokonce vytáhl nůž.

Okresní soud v Ostravě jej za to poslal na dva roky do vězení. Trest nyní potvrdil odvolací senát Krajského soudu v Ostravě. Verdikt je tak pravomocný.

NÁSILNÍK

Násilí vůči ženám není Vladislavu K. cizí. Agresivní chování sehrálo významnou roli i v tragickém případu z května 1998. Tehdy nejprve napadl svou první manželku, s níž měl dvě děti. V osudný den hlídal nemocnou čtyřletou dceru. Když se žena vrátila domu, našla dítě samotné a s vysokou horečkou. Vladislav K. přišel až večer, navíc opilý. Místo omluvy začal ženě nadávat, poté rozbil skleněnou výplň dveří a manželku pronásledoval s velkým střepem v ruce. Ve strachu vyběhla ven, kde ji od napadení ochránili sousedé. Vladislav K. se vrátil do domu se slovy, že udělá pořádek. Události pak nabraly hrůzný spád. Z bytu začal pronikat kouř a nelidský křik. Jak se později ukázalo, byl to nářek hořícího dítěte.

Vladislav K. nejprve tvrdil, že k zapálení dcery došlo náhodou, když si benzinem čistil oblečení, později vyrukoval s verzí, že se chtěl upálit sám a plameny nešťastnou náhodou přeskočily na dceru. Soud mu neuvěřil.

SLZY V OČÍCH

Předseda senátu Krajského soudu v Ostravě Miroslav Mucha, který Vladislavu K. v roce 1999 uložil dvacetiletý trest, na hrůznou událost vzpomíná dodnes.

„Na ten případ se nedá zapomenout. Šlo o malé dítě… Vybavil se mi například okamžik, kdy jako svědci vypovídali u soudu sousedé z domu. Když popisovali, jaký křik slyšeli zpoza dveří, kde se vše odehrálo, měli slzy na krajíčku,“ řekl Deníku Miroslav Mucha.