Spočívá v tom, že někdo seniorovi zavolá a představí se jako vnuk. Poté požádá o naléhavou půjčku – většinou na výhodnou koupi vozidla. A přesně tohle se stalo i v tomto případě.

„Neznámý muž se v telefonu představil jako vnuk s tím, že potřebuje půjčit šedesát tisíc korun na nákup vozu. Senior souhlasil, ovšem byl schopen nabídnout ,pouze´ čtyřicet tisíc. Údajný vnuk částku akceptoval a již po deseti minutách před domem postávala neznámá žena. Ta důchodci předala svůj mobil, ve kterém se opět ozval neznámý muž vydávající se za příbuzného. Seniora požádal, aby finance předal oné ženě," řekl Petr Svoboda z ostravské policie.

Pokud se muže a ženu podaří dopadnout, čeká je obvinění z trestného činu podvodu. Hrozí jim až dva roky vězení.

Finta s falešným vnukem je poměrně častá. V poslední době však nepoctivci několikrát „splakali nad výdělkem". Stále obezřetnější důchodci jejich lest odhalili. Bohužel, výše zmíněný případ potvrzuje, že pachatelé se předchozími neúspěchy nedali odradit.

Kromě falešných vnuků podvodníci používají i další způsoby. Do bytů důvěřivých důchodců se dostávají pod záminkou odečtu vody, či plynu, tvrdí také, že přicházejí vrátit přeplatky. Poté vytáhnou bankovku větší hodnoty a s omluvou, že drobnější nemají, požádají o rozměnění. A když zjistí, odkud senioři berou peníze, odlákají jejich pozornost a úspory jim ukradou.

Jen v letošním roce ostravští policisté evidují více než sedmdesát činů, kdy se důchodci stali nebo měli stát oběťmi podvodníků. Pětadvacetkrát senioři fintu prohlédli, ve zbylých případech si pachatelé odnesli přes jeden a půl milionů korun.

Souvisejícíc články: Stále více důchodců v Ostravě se topí v dluzích. Důvodem jsou často jejich děti

Obezřetní důchodci stále častěji odhalují podvodníky