Měl ji ubít počátkem května letošního roku v bytě nacházejícím se v luxusním komplexu v centru Ostravy. Pešat se živil poskytováním půjček, družka pro něj připravovala inzerci.

Potyčka

Obžalovaný osudného dne připustil opileckou partnerskou potyčku, při které padly facky i kopance, odmítl však, že by přítelkyni způsobil vážné zranění, mimo jiné otok mozku. Důrazně se také ohradil proti tomu, že by ženu několik hodin nechal napospas osudu. Obžalovaný uvedl, že si šel po konfliktu lehnout. Když se probudil, našel družku bez známek života. Zavolal záchranáře, policisty ale odmítl vpustit dovnitř. Na místo byla proto přivolána zásahová jednotka, která vnikla do bytu.

Podle žalobkyně Brigity Bilíkové se jednalo o delší dobu trvající brutální likvidační útok. „Poté, co upadla do hlubokého bezvědomí, ve kterém se nacházela přinejmenším po dobu několika hodin, jí neposkytl ani nepřivolal žádnou pomoc," dodala Bilíková. Pešat se po činu údajně snažil zahladit stopy, schválně také vypil alkohol.

Pešat během své výpovědi označil partnerské soužití za „italskou" domácnost, ve které nechyběly hádky ani vzájemné napadání se. Družku označil jako člověka závislého na alkoholu. „Když nepila, byla fantastická žena. Po napití se ale změnila ve zvíře. Brala antabus, který však přepíjela," tvrdil Pešat. Jak sám řekl, družku přesto miloval a dokonce jí nabídl manželství. „Doufal jsem, že se změní," dodal Pešat. Co se týká alkoholu, on sám s ním podle vlastních slov nemá větší problém. V minulosti bral drogy. „Tři měsíce jsem kouřil pervitin. Měl jsem z toho halucinace, kvůli kterým beru léky," řekl Pešat.

„Rodina"

S přítelkyní žil devět let. Několik roků se podílel i na výchově jejího syna z předchozího vztahu, který s nimi bydlel. Soud ho ale později svěřil do péče biologického otce. Rodinné zázemí u Pešata mělo totiž do ideálního stavu daleko. Malé dítě bylo i svědkem toho, jak si jeho matka a Pešat ubližovali.

Pešat před soudem tvrdil, že opilá družka několik dnů před tragickou událostí upadla a silně se udeřila do hlavy. Také další zranění, které u ní lékaři zjistili, si podle Pešata mohla způsobit sama. Zároveň ale připustil, že ji během posledního konfliktu poranil. Vyloučil však, že by tím zavinil její smrt.

„To jsou všechno věci, které nemohu dokázat jinak než detektorem lži. Prosím o něj," prohlásil Pešat, kterému hrozí dvanáct až dvacet let vězení. Hlavní líčení v pátek pokračuje výslechem svědků.