O nadpřirozených věcech se v úterý mluvilo u Okresního soudu v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl muž (21 let) z Ostravy, který vykládá karty a je přesvědčen o své schopnosti ovlivňovat osud. Pomocí rituálů prý dokáže odvrátit nejrůznější nebezpečí.

Státní zástupkyně však tvrdí, že jde o podvodníka, který finančně i psychicky „vysál“ ženu z Ostravy. Podle obžaloby ji připravil o 300 tisíc korun, dotyčná navíc po několika dnech utrpěla těžký psychický kolaps a musela být hospitalizována.

„Působil na ni tak, že u ní vyvolal závislost na ezoterických rituálech,“ konstatovala státní zástupkyně.

Známí a příbuzní vysokoškolsky vzdělané ženy uvedli, že až do setkání s kartářem neměla žádné zdravotní problémy a chovala se zcela normálně. Stačilo však čtrnáct dnů a změnila se. „Přestala komunikovat, byla apatická. Její zdravotní stav se rychle zhoršil,“ uvedla její spolupracovnice.

DAR

Obžalovaný v úterý odmítl vypovídat. Řekl jen, že má dar z vesmíru, díky kterému pomáhá lidem. „Člověk, který tyto schopnosti nemá, to nepochopí,“ prohlásil.

Žena, jež stále navštěvuje psychiatra, svědčila za zavřenými dveřmi. Její zmocněnkyně soudu předložila doporučení lékařky, podle které je nezbytné, aby se její výslech uskutečnil bez přítomnosti obžalovaného i veřejnosti. Soudkyně návrhu vyhověla.

KARTY

Vše se odehrálo během dvou únorových týdnů loňského roku v Ostravě. Žena na doporučení své holičky navštívila kartáře. Ten si její důvěru získal detailními znalostmi z jejího života, o kterých věděli jen nejbližší. Pak jí údajně začal vyprávět o hrozbách, které se valí na její rodinu. Také jí posílal varovné SMS zprávy. Současně jí sdělil, že ví, jak všemu zabránit.

„Úmyslně u ní vyvolal strach o vlastní život a strach o život svého bratra,“ řekla žalobkyně a dodala: „Sdělil jí, že za ním přišla v poslední chvíli, že brzy bude mít vážnou nehodu, že ji potkají vážné nemoci a bratrovi hrozí sebevražda.“

RITUÁLY

Podle žalobkyně vyděšené ženě oznámil, že je nutné začít s očistnými placenými rituály. Hotovost si půjčila od matky, dala mu své peníze, dokonce požádala o půjčku u banky.

Obžalovaný ji pak instruoval, co má dělat. „Dle jeho pokynů například kapala manželovi do čaje, kávy či polévky svou krev. Zapalovala svíčky, četla nadiktovaný text, omývala se a tuto vodu dávala do čaje a kávy svému manželovi,“ doplnila žalobkyně.

POMOHL?

Poté, co údajný věštec využil v úterý svého práva a odmítl u hlavního líčení vypovídat, soudkyně přečetla jeho výpověď z přípravného řízení.

„Nikoho jsem nezastrašoval. Přišla sama. Řekla, že chce vědět vše, co vidím,“ řekl obžalovaný s tím, že dotyčná jej požádala o pomoc se vztahy v rodině. První výklad karet byl zdarma, pak ji upozornil, že následná pomoc je placená. Peníze mu několikrát po vzájemné dohodě přinesla, pak mu je prý sama nutila, aby jí dále pomáhal. Jak dodal, nakonec ji odmítl. „Citově mě vydírala a strašně vyčerpávala,“ řekl. Prý si také všiml, že má psychické problémy a doporučil jí, aby vyhledala odbornou lékařskou pomoc. Muž zdůraznil, že je přesvědčen o svých nadpřirozených schopnostech.

„Silně věřím, že ty schopnosti mám a dokážu ovlivnit situace osudu. Díky mé pomoci se této rodině nic zlého nestalo,“ prohlásil muž. Jak dodal, vyinkasované peníze a zlato, které za ně koupil, vydal policii. Jeho přítelkyně u soudu uvedla, že bývá po rituálech unavený a vyčerpaný. „Bolí ho hlava, je bez života, leží,“ prohlásila s tím, že v tomto případě rekonvalescence trvala dva až tři týdny.

Kde je pravda, musí zjistit soud. Obžalovanému v případě uznání viny hrozí až pět let žaláře. Jednání bylo odročeno. Soud bude předvolávat další svědky.

Něco se splniloJako svědkyně u soudu vypovídala i žena, která kartáře navštívila na doporučení své kolegyně, jež se později zhroutila. „Věděl soukromé věci o rodině, které nemohl vědět ani od mé kolegyně, protože jsem jí to neřekla. Z karet vyčetl můj vztah k matce, otci a bratrovi. Osobně si myslím, že nějaké schopnosti má,“ uvedla žena, která chtěla poradit ohledně lékařského zákroku. „Ten výklad karet byl velmi nepříjemný. Řekl, že se mnou všechno dopadne špatně,“ uvedla svědkyně s tím, že některé věci, které jí kartář předpověděl, se splnily. Nakonec s ním ale kontakt přerušila, protože situaci vnímala jako nátlak, mluvila také o pocitu zastrašování.