„U bytu paní z Ostravy-Zábřehu zazvonil muž a představil se jako pracovník vodáren s tím, že musí zkontrolovat průtok vody. Paní muže pozvala do bytu. Neznámý ji požádal o nádobu, do které nechal natéct vodu. Posléze sdělil, že vše je v pořádku a odešel," popsala situaci mluvčí krajské policie Soňa Štětínská s tím, že seniorce žádné peníze nezmizely.

„Přesto lze tento případ zařadit k ostatním, na které policisté neustále upozorňují. Zásadní rada zní: nevpouštějte do bytu cizí osoby! Ať neznámí vypadají jakkoli důvěryhodně a jsou na pohled a dle řeči opravdu milí," řekla Štětínská.

Mluvčí zároveň doporučila obezřetnost i při naléhavých prosbách. „Když mají jakoukoli prosbu týkajíce se třeba dopravní nehody, úrazu nebo potřeby přivolat policisty, vždy mohou oslovit kohokoli například na frekventovaném chodníku. Navíc v dnešní době již má drtivá většina lidí vlastní mobilní telefon a není třeba se obracet na někoho jiného," zdůraznila Štětínská.

Při návštěvě zaměstnanců různých společností by lidé v případě jakéhokoliv podezření měli zavolat na dotyčné firmy nebo si jako svědka přizvat souseda.

„Co se týká kontrol, pracovníci subjektů je oznamují řádně a s dostatečným časovým předstihem. Navíc se prokazují průkazkami firmy. Nic nebrání ani tomu, aby v případě i oficiálně předem ohlášené návštěvy byla v bytu i další osoba – soused, někdo známý či z rodiny," uzavřela Štětínská.