Podle rozsudku Ladislav I. počátkem června 2017 připravil o život svého známého (70 let). Stalo se tak v bytě v Rýmařově. Během hádky, v níž velkou roli sehrál alkohol, jej čtyřikrát bodl nožem. Tělo bylo nalezeno až po týdnu.

V roce 2018 vyměřil ostravský soud Ladislavu I. čtrnáct let žaláře. Muž tvrdil, že se jen bránil útoku kamaráda, jenž mu prý činil nevhodné sexuální návrhy. Když mu pohrozil, že to řekne jeho sestře, vzal přítel nůž. Následovala hádka a potyčka, během které Ladislav I. protivníka čtyřikrát bodl. Poté odešel. „Jen jsem se bránil,“ tvrdil Ladislav I.

Lupiče v roce 2017 zachytily bankovní kamery.
Lupič z Ostravska vstoupí do historie. Hlavu zamotal policistům i lékařům

Svou verzi zopakoval i v rámci odvolacího řízení u Vrchního soudu v Olomouci. Podle senátu ale nešlo o nutnou obranu. Ze znaleckých posudků vyplynulo, že se oběť prakticky nebránila. Útok byl podle expertů velmi razantní.

Klaustrofobie a další

Ladislav I. v následujících letech podal čtyři žádosti o obnovu procesu. Tvrdil například, že k incidentu došlo v květnu a známý ještě měsíc žil. Argumentoval i klaustrofobií, při další žádosti pak vůbec nedodal její odůvodnění.

Město Vítkov, 13. května 2023.
VIDEO: Rozsudek v kauze Vítkovských žhářů rozdělil město na dva tábory

A v pondělí přišel s verzí, že kamaráda zabil někdo jiný, kdo se do bytu dostal oknem stejně jako syn mrtvého, který po týdnu našel tělo svého otce. Ladislav I. prohlásil, že když z bytu odcházel, muž ještě žil. Chtěl předvolat svědkyni, která mu to měla potvrdit.

Zamítnutí

Soud mu ale nevyhověl. „Krajský soud návrh na povolení obnovy řízení zamítl, protože nevyšly najevo nové důkazy, které by mohly změnit rozhodnutí o jeho vině,“ řekla mluvčí ostravského soudu Vilemína Hana Ondrušová. Ladislav I. proti rozhodnutí podal stížnost, kterou se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.