Obžalovaným je Fabian K. (40 let) z Ostravy. Vloni v srpnu s manželkou procházel městskou částí Ostrava-Mariánské Hory. Cestou narazili na notně opilého devětašedesátiletého muže, který začal pár urážet.

Vykřikoval různé nadávky, podle obžalovaného byly některé z nich jasně rasistické a souvisely s romskou příslušností manželů.
Fabian K. seniora uhodil do tváře.

„Znenadání jej udeřil pravou rukou do obličeje. Muž nekontrolovaně upadl,“ uvedl státní zástupce Vít Legerský. Seniorovi nepomohla laická a následně ani odborná lékařská pomoc a na poranění mozku zemřel.

MLČEL A PLAKAL

Fabianu K. hrozí pět až deset let vězení. U soudu v pondělí nevypovídal. „Využiji svého práva a nebudu vypovídat,“ řekl. Když soud poté četl jeho výpověď z přípravného řízení, při vzpomínkách na osudné okamžiky se obžalovaný několikrát rozplakal.

„Strašně mě to mrzí, je mi to líto. Ať to dopadne, jak to dopadne, nevím, jak se s tím smířím,“ uvedl Fabian K., který ve své dřívější výpovědi detailně popsal začátek i tragický konec incidentu.

Toho dne se v odpoledních hodinách vracel s manželkou z návštěvy příbuzných. „Normálně jsme se bavili. Naproti nám šel pán. Byl viditelně opilý, měl vrávoravou chůzi,“ řekl obžalovaný. Dotyčný jim pak začal spílat. „Začal na nás, že kdyby bílých nebylo, cikáni by zdechli, protože by nebrali sociální dávky,“ uvedl Fabian K. s tím, že padaly i hodně vulgární rasistické nadávky.

Obžalovaný mající evidentní fyzickou převahu se podle svých slov s důchodcem nechtěl pouštět do žádné šarvátky. Hodlal ho pouze napomenout a uklidnit. „Šel jsem proti němu. Chytil mě pod krkem. Chtěl jsem ho natlačit do křoví, myslel jsem, že toho nechá. Vysmekl se mi. Pak se postavil jako boxer, dal obě pěsti před sebe. Jednou rukou se mě snažil udeřit. Uhnul jsem,“ líčil muž, který poté protivníka uhodil hřbetem ruky.

SMRT

„Nechtěl jsem ho praštit pěstí, abych mu neublížil. Proto jsem ho udeřil hřbetem ruky na pravou tvář. Ránu ustál, po chvíli upadl na zem,“ dodal obžalovaný. Ležícímu muži se poté snažil pomoci.

„Šla mu z pusy žlutá tekutina s pěnou. Všiml jsem si, že začíná modrat. Z kapsy jsem vytáhl mobilní telefon a dal ho manželce, ať zavolá záchranku, že je zle. Dával jsem mu masáž srdce. Pak přišel další muž a vystřídal mě v masáži srdce,“ řekl obžalovaný, který pak bezvládného seniora chytil za ruku.

„Držel jsem ho za ruku a modlil jsem se k Bohu,“ doplnil. Vzápětí dorazili záchranáři. I přes veškerou snahu ale důchodce na poranění mozku zemřel.
Hlavní líčení v úterý pokračuje dalšími výslechy.