Je to poměrně rozšířený motoristický nešvar. Nejeden řidič po vystoupení z vozidla nechá klíčky v zapalování, někde dokonce i se spuštěným motorem.

Od auta se pak vzdálí jen na několik sekund, aby naložil zboží nebo si vyřídil neodkladné záležitosti. V tu chvíli se na scéně objeví náhodně procházející zloděj, který využije nabídnuté šance, skočí do auta a odjede.

A přesně to se tento týden stalo ve Slezské Ostravě. Servisní technik nechal odemčené a nastartované osobní vozidlo značky Opel Astra. Nezjištěný zloděj do vozu nasedl a ujel. Příběh má naštěstí relativně dobrý konec.

„Pachatel nezvládl řízení a automobilem o několik metrů dále v křižovatce naboural do stromu. Z místa poté utekl,“ popsal situaci Richard Palát z ostravské policie.

Hůře v těchto dnech dopadl majitel vozidla Seat Cordoba z Ostravy-Radvanic, jenž nechal klíčky ve spínací skříňce neuzamčeného automobilu. Někdo autem odjel, dosud se jej nepodařilo vypátrat.

Podobné případy nejsou příliš časté, čas od času k nim ale dochází. V paměti policistů zůstává hned několik takových zločinů.

Na svou lehkomyslnost doplatil jedenatřicetiletý muž, který během okamžiku přišel o vozidlo Citroën. Zloděj mu ho ukradl za bílého dne z areálu firmy v Ostravě-Třebovicích, kde se řidič chystal u nákladové rampy naložit zboží.

Na malou chvíli odešel do kanceláře vyřídit nezbytné formality. Když se vrátil, auto již na svém místě nebylo. Muž zalarmoval policii i své známé, zda auto neviděli. Jeden z kamarádů vozidlo zahlédl v ulicích Ostravy. Následovala policejní akce, na jejímž konci bylo zadržení dvoučlenné osádky.

Opuštěná vozidla s běžícím motorem jsou lákadlem i pro nepoctivce, kteří během sekundy ukradnou vše, nač ve voze dosáhnou. Oči pro pláč zůstaly před časem pětačtyřicetiletému muži, který se rozhodl koupit květiny.

Zaparkoval u květinářství v Ostravě, vozidlo nechal nastartované a vběhl do prodejny. To stačilo neznámému zloději k tomu, aby nakoukl do automobilu a vzal z něho hotovost ve výši 150 tisíc korun.