Na lavici obžalovaných usedl třiapadesátiletý Vladimír S. S obětí se poznal v ostravském azylovém domě, kde začal žít po svém podmíněném propuštění z vězení.

Kamarád později našel bydlení v Přívoze. Měl však problémy s nájmem, proto řekl Vladimíru S., aby se k němu dočasně nastěhoval a podílel se na hrazení nákladů. Soužití však začaly v prosinci loňského roku doprovázet problémy.

HÁDKY

„Vadilo mu, že dělám nepořádek. Někdy jsem se vrátil opilý, na což si stěžovali sousedé. Pil jsem ale jen tehdy, když jsem nemusel druhý den do práce. Nakonec mi řekl, abych se od něj odstěhoval,“ řekl obžalovaný s tím, že osudného dne slavil s domácím své narozeniny. Po chvíli mezi nimi došlo k hádce.

„Zase mi řekl, abych se odstěhoval. Odpověděl jsem mu, že se pokusím něco sehnat, ale že je to před vánočními svátky obtížné. Dal mi ránu pěstí,“ vypověděl Vladimír S., který poté kamaráda zasypal údery do obličeje. Muž spadl na židli, uhodil se hlavou o zeď a zůstal nehybně sedět.

Obžalovaný si dal skleničku alkoholu a šel spát. Když se ráno probudil, zjistil, že kamarád je mrtvý. „Koukal jsem, že tam furt sedí. Sáhl jsem na něj, byl chladný. Utekl jsem ven,“ vypověděl u soudu. V bytě i s mrtvolou zůstal měsíc.

„Po dvou nebo třech dnech jsem ho přetáhl do pokoje. Nechtěl jsem, aby tam seděl. Dal jsem ho vedle, kde bylo relativně chladno. To proto, aby se nezačal brzy rozkládat. Dal jsem ho na zem a naházel na něj oblečení. Ten pokoj jsem zavřel, vůbec jsem tam nechodil,“ uvedl u soudu. Během následujícího měsíce vyrážel přes den ven, večer se vracel do bytu. Sousedům, kteří se na pana domácího ptali, odpovídal, že odjel za prací. K přežití s mrtvolou mu výraznou měrou pomáhal tvrdý alkohol.

ÚLEVA

Nakonec do bytu za asistence policie vnikli hasiči. Stalo se tak po upozornění na zápach. „Když se na to přišlo, ulevilo se mi, že už je to venku,“ řekl obžalovaný, který byl v minulosti odsouzen k jedenácti rokům vězení.

Na Kladensku udusil svého nemohoucího otce. Několik let se o něj staral, později však péči a otcovy opakované slovní výpady přestal zvládat. Nakonec jej udusil. Tělo ukryl v kůlně a několik měsíců na něj pobíral důchod. Trest za vraždu si vyslechl v roce 2006, o osm let později byl podmíněné propuštěn na svobodu.

Ve zkušební lhůtě připravil o život svého bytného v Ostravě. Vladimír S. je nyní obžalován z ublížení na zdraví s následkem smrti. Na tento čin zákon pamatuje trestem od pěti do deseti let. Hlavní líčení v úterý pokračuje výslechem znalců.