S odvoláním proti desetiletému trestu za pokus o vraždu neuspěl ve čtvrtek devětapadesátiletý Milan O. z Ostravy. Vloni v červenci se s nožem v ruce vrhl na známého. Ten mu krátce předtím během hádky plivnul do tváře.

Milan O. neudržel nervy na uzdě a protivníka bodl do břicha a boku. Krvavé drama se odehrálo v bytě v Ostravě-Hrabůvce.

Krajský soud v Ostravě letos v lednu vyměřil Milanu O. deset let žaláře. Muž s verdiktem nesouhlasil a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. U něj ale ve čtvrtek neuspěl.

„Odvolání jsme zamítli jako nedůvodné,“ řekl Deník mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik s tím, krajský soud jednání správně kvalifikoval jako pokus o vraždu. „A desetiletý trest není nepřiměřeně přísný,“ konstatoval Cik, který zdůraznil, že jde o trest na samé spodní hranici sazby, jež činí deset až osmnáct let.

Svou roli v případu sehrál alkohol a také následná nepochopitelná reakce Miroslava O.

„Zcela nepřiměřeně zareagoval na situaci,“ uvedl žalobce, podle kterého způsobená zranění mohla ohrozit život. „Toliko náhodou a díky poskytnuté včasné péči nedošlo ke komplikacím, které mohly vést ke smrti,“ konstatoval státní zástupce. Milan O. uvedl, že si na útok nepamatuje. Prý si jen vybavuje hádku, po které ucítil plivnutí do tváře a také úder do hlavy.

„Najednou jsem ucítil, jako by mi plivnul do obličeje. Co se dělo poté, nevím. Nevybavuji se, že bych ho měl napadnout nožem. Sám jsem z celé záležitosti v šoku,“ vypověděl Milan O., který pak z bytu odešel. Jak dodal, okolní svět začal vnímat až venku na ulici, když se octil u zastávky.