Mikšanová peníze ukradla svému zaměstnavateli, u něhož pracovala jako účetní. Více než tři roky převáděla firemní peníze na své účty. Na dráhu zločinu se dosud netrestaná žena dostala kvůli svému milému, který jí sliboval společnou budoucnost. Tím, kdo jí popletl hlavu, byl o rok starší Roman Tomaschek z Opavy. Podle soudu s ní dokázal manipulovat a různými způsoby, včetně citového vydírání, ji přiměl k účetním machinacím. Ani on ve čtvrtek neunikl trestu. Jako organizátora jej senát poslal na sedm a půl roku do věznice s ostrahou.

 Šárka Mikšanová byla za více než šestnáctimilionovou zpronevěru odsouzena k pěti a půl roku vězení. Její milenec Roman Tomaschek, kvůli kterému se vydala na dráhu zločinu, dostal o dva roky více.

Inzerát

Vše začalo v srpnu 2006, kdy si Mikšanová přes internetovou seznamku podala inzerát, na který reagoval právě Tomaschek. Později se osobně setkali. „Bezhlavě jsem se do něj zamilovala. Jednalo se o velmi charismatického člověka," uvedla Mikšanová.

Tomaschek jí sliboval hory doly včetně společného života. „Ubezpečoval ji, že je svobodný. Ve skutečnosti byl ale ženatý a měl dvě nezletilé děti," řekl předseda senátu s tím, že Tomaschek pod různými záminkami po své milé žádal peníze. Tvrdil například, že potřebuje investice do podnikání, nebo že za peníze rekonstruuje dům v Kravařích, v němž budou později žít. Zanedlouho jí ale došly její úspory. Začala si brat půjčky, které jistila dalšími úvěry. „Byla jsem do něj hodně zamilovaná a chtěla jsem mu pomoci. Vzala jsem si půjčku a peníze mu dala. Slíbil, že mi je vrátí," dodala Mikšanová. Tato situace se ale záhy stala neúnosnou. „Již nebyla schopna z legálních zdrojů obžalovanému poskytnout půjčky," konstatoval soudce.

Statisíce měsíčně

Tomaschek ji podle obžaloby přesvědčil, aby převáděla firemní peníze na své účty. Argumentoval tím, že jí zaměstnavatel důvěřuje a jako účetní může manko zakrýt. Udělala, co chtěl. Vycházelo jim to více než tři roky. Za tu doba Mikšanová společnost připravila o 16,6 milionu korun. Na svá konta měsíčně posílal stovky tisíc korun.

Neodvratitelný konec přišel koncem loňského roku. Tehdy Mikšanová pojala podezření, že něco není v pořádku. Ověřila si některá Tomaschkova tvrzení a zjistila, že jí lhal. V té době navíc banka firmě zaslala e-mailem zprávu o nejasných transakcích, které chtěla vysvětlit.

Přiznání

Mikšanová o všem řekla Tomaschkovi. Ten ji citovým vydíráním údajně přiměl k tomu, aby šla na policii a ke zpronevěře se přiznala. Měla říct, že je gamblerka a peníze prohrála v kasinech, kartách a v sázkových kancelářích. Za to jí Tomaschek slíbil finanční zajištění a právní pomoc. Mikšanová souhlasila. Sama šla na policii a přiznala se. Řekla verzi, na níž se domluvili. Při dalších setkáních s Tomaschkem ale pochopila, že se od něj žádné pomoci nedočká. Při jejich posledním setkání si rozhovor nahrála a znovu zašla na policii. Nahrávku jí poskytla a řekla, jak se vše skutečně odehrálo.

Soud kromě uložených trestů rozhodl také o tom, že Mikšanová a Tomaschek musí společně uhradit škodu ve výši 16,6, milionu korun.

Tomaschek vinu odmítl. Prý vůbec netušil, že mu jeho milá dává peníze, které ukradla zaměstnavateli. Tomaschek byl již sedmkrát trestán. Jednou dokonce za podobný čin, kterým se nyní zabýval krajský soud. Čtvrteční rozsudek zatím není pravomocný.