Čtyřicetiletou ženu, pracující na oddělení hmotné nouze, napadl v pondělí odpoledne sedmdesátiletý muž. „K ataku došlo na chodbě úřadu,“ uvedla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že na místě museli zasahovat přivolaní strážníci a policisté. „Hlídka městské policie byla oslovena zaměstnankyní úřadu, která byla fyzicky a verbálně napadena mužem,“ uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová s tím, že podle dostupných informací dotyčný úřednici škrtil.

Více se k případu dočtete v dnešním vydání Moravskoslezského deníku.

Žena utrpěla zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Doba léčby není dosud stanovena. Právě od ní se bude odvíjet právní kvalifikace. V úvahu přichází přestupkové řízení, ale také obvinění z výtržnictví případně i ublížení na zdraví.

Úředníci i z dalších obvodních radnic tvrdí, že podobné incidenty jsou stále častější a agresivita lidí roste. Původní článek s příspěvkyv diskuzizde

Olašský král už měl konflikt se zákonem

„Olašský král má mezi Romy neskutečnou moc a respekt,“ tvrdí „korunní princ“ Josef Stojka. Je nejvyšším soudcem, uděluje pokuty a tresty včetně trestu nejvyššího - vyloučení z rodu. Je to on, kdo v případě potřeby či ohrožení může vyzvat všechny příšlušníky této komunity k hromadnému odchodu do zahraničí. Jan Lipa byl olašským králem zvolen v létě 2001.

Jan Lipa se v minulosti opakovaně dostal do konfliktu se zákonem. V jednom případě to bylo za údajně falešné svědectví, kterým chtěl společně s dalším obžalovaným zajistit alibi jiným Romům. Ti čelili podezření, že se v Praze dopustili série loupeží. Romové však odmítli, že by někoho přepadli. Mimo jiné se hájili tím, že v době činu vůbec nebyli v hlavním městě. Alibi jim měli zajistit právě Lipa a další člověk. Při vyšetřování se ale ukázali, že nemluvili pravdu.

Lipa figuroval i v dalším procesu, ve kterém se zodpovídal z poškozování cizí věci. Na dvoře svého domu se dostal do konfliktu s majiteli autopůjčovny, kteří si k němu přijeli pro své vozidlo. Příčinou sporu bylo údajně scházející autorádio. Během potyčky Olašský král tyčí částečně poškodil vypůjčený osobní automobil. Před soudem se hájil tím, že spěchal na důležitou schůzku ke svému lékaři a návštěvníci nechtěli opustit pozemek. Proto došlo k vyhrocení incidentu.

Lipa byl nakonec odsouzen k podmíněným trestům.

MIROSLAVA CHLEBOUNOVÁ
JAROSLAV PERDOCH