Jejich první obětí se stal dvaašedesátiletý muž, který v podvečerních hodinách poblíž nákupního centra Kaufland opravoval své auto s pootevřenou kapotou. Najednou si všiml, že uvnitř vozu sedí neznámý mladík. Vyzval ho, aby okamžitě vystoupil a odešel. V té chvíli se u vozidla objevili čtyři vetřelcovi kamarádi, kteří se na motoristu z ničeho nic vrhli. Muž, který něco takového nečekal, se nezmohl na žádný odpor. Po mnoha úderech upadl do bezvědomí, z něhož se probral až v sanitce. Utrpěl řadu zranění, jejichž léčba potrvá více než týden. Mimo jiné má vyražený zub.

Násilníci si vzápětí vybrali nic netušícího osmnáctiletého studenta, který s přítelkyní přecházel po přechodu pro chodce naproti stejnému obchodnímu středisku. Jeden z pětice k němu přistoupil a z ničeho nic jej udeřil pěstí. Mladík se dal na útěk. Snažil se utéct do jednoho z domů. Pronásledovatelé ho ale dostihli asi dvacet metrů od vchodu. „Ležícího a schouleného na zemi jej opakovaně bili. Mladíkovi přiběhla na pomoc jeho sedmnáctiletá přítelkyně, která jej ve strachu o jeho život chránila vlastním tělem. Byla však sama napadena a zraněna. Mladí lidé volali o pomoc, dívka prosila útočníky, aby je nechali,“ popsala situaci mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

Volání o pomoc naštěstí zaslechli dva náhodní kolemjdoucí (35, 40 let), kteří se rozběhli ke skupince. Útočníci se rozprchli, někteří odjeli na kole, další běželi. Svědkům se jednoho z nich (21 let) podařilo zadržet a předat přivolaným policistům. Dotyčný měl v krvi 1,4 promile alkoholu, je pravděpodobné, že opilí byli i jeho komplicové. Napadený student i jeho dívka skončili v nemocnici.

Policie případ vyšetřuje jako výtržnictví a ublížení na zdraví. Není však vyloučena i přísnější právní kvalifikace.

Policie v této souvislosti žádá o pomoc svědky brutálních útoků. „Incidenty na veřejnosti pravděpodobně vidělo množství svědků, a to nejen pohybujících se u obchodního centra Kaufland, ale také z domu, poblíž něhož došlo k ataku. Další svědci byli u sanitek, které převážely zraněné,“ dodala Holčáková.

Lidé mohou volat na bezplatnou linku 158 nebo přímo na číslo 974 727 501. Případ vyšetřuje nprap. Tabányi.

Související články:Policie zatkla muže, kteří lynčovali bezdomovce