PERLIČKY OSTRAVSKÉHO ZLOČINU

Dva roky za jedno čelo?
Nebylo to žádné dělo!
Strážník začal, jeho vina,
vybuchl jsem jako mina.

Karel (42 let) z Ostravy je hlava horká a k ráně neměl nikdy daleko. Za sebou má již jedenáct odsouzení pro drogové, majetkové i násilnické delikty. Nyní si u ostravského soudu vyslechl dvanáctý verdikt dva roky žaláře za napadení strážníka městské policie.

Ve vyhrocené situaci mu dal takzvanou hlavičku. Výsledkem byl zlomený nos a tři týdny marodky.

Svou roli zřejmě sehrál i pervitin, který Karel krátce předtím užil. U soudu se hájil tím, že strážníkovi nechtěl ublížit. Prý šlo o velice jemnou hlavičku, ke které byl vlastně vyprovokován.

K incidentu došlo u domu ve Slezské Ostravě, kde bydlel. Kolem projíždělo vozidlo městské policie, jehož osádka si Karla všimla. Dobře věděla, že figuruje na seznamu celostátně hledaných osob. Toho si byl vědom i samotný Karel, který ihned pochopil, že je zle.

Na výzvu k předložení občanského průkazu reagoval pokrčením ramen a slovy, že doklad má doma. Zároveň prý vyjádřil ochotu pro něj dojít a pak se jako vzorný občan vrátit.

V té chvíli se u domu a na schodišti shromáždilo větší množství lidí a situace začala být nepřehledná. Padaly i výhrůžky. Hlídka proto Karla vyzvala, aby ji následoval ke služebnímu vozu. Muž uvedl, že chytil nervy a jednoho ze strážníků udeřil hlavou do nosu.

Odpovědí mu byly hmaty, chvaty, použití slzného spreje, pouta a převoz na služebnu. Následovaly obvinění, žaloba a posléze i jednání u Okresního soudu v Ostravě, který Karlovi vyměřil dva roky ve věznici s ostrahou. Verdikt posléze potvrdil odvolací krajský soud. Rozsudek je pravomocný.