Zloděj či zloději se na akci museli detailně připravit, navíc si pořádně „mákli".

„Kabel byl částečně připevněn na mostní konstrukci a částečně zakopán v zemi mezi dálničním přivaděčem z ulice Mariánskohorské a přivaděčem z ulice Slovenské," uvedl mluvčí ostravské policie Petr Svoboda.

Nepoctivci dále vylomili dvířka tří rozvaděčů elektřiny, které tím zcela zničili. Jeden rozvaděč navíc ukradli. To ale nebylo vše. Z veřejného osvětlení zmizelo čtyřiadvacet elektro rozvodnic a dvě kovová dvířka ze sloupů veřejného osvětlení.

Celková škoda činí 400 tisíc korun. „Kriminalisté případ intenzivně prověřují a žádají občany, kteří by mohli sdělit jakékoliv informace, aby tak učinili na lince 158 nebo na kterémkoliv policejním oddělení," dodal Svoboda s tím, že k činu došlo v období od 6. května.

Policie případ vyšetřuje jako trestné činy krádeže a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, na které zákon pamatuje až šestiletým žalářem. Je téměř jisté, že měděné kabely i další věci skončí ve sběrnách druhotných surovin.

Siláci

Že jsou lidé kvůli několika stokorunám či tisícikorunám schopni neuvěřitelných výkonů, potvrzuje i další případ.

Ostravští strážníci tento týden zadrželi čtyři muže převážející dvě patnáctimetrové kovové roury vážící více než jeden a čtvrt tuny. Náklad pocházel z cementárny ve Slezské Ostravě. Hlídku na podivný čtyřlístek upozornil všímavý občan.

„Muži hlídce sdělili, že potrubí nalezli a chtěli je zpeněžit ve sběrně druhotných surovin," uvedla mluvčí ostravské městské policie Liana Pospíšilová.

Strážníci o pomoc požádali hasiče, kteří dorazili s nákladním vozem, trubky naložili a převezli do sběrny. „Zde byla zjištěna celková hmotnost potrubí 1280 kilogramů v hodnotě 6400 korun," dodala Pospíšilová. Výkupní cena hrála významnou roli pro určení, zda jde o přestupek nebo trestný čin. Jelikož hodnota přesáhla pět tisíc korun, přichází v úvahu trestný čin. „Poněvadž se jednalo o podezření z trestného činu zatajení nálezu, byla na místo přivolána Policie ČR, která si celou událost i s nálezci převzala," uzavřela Pospíšilová.