O tom, co se stalo, mlčeli dlouhá léta. Za Vladanem Mlčochem chodili do jeho bytu v Domašově nad Bystřicí velmi dlouho, od roku 1998 do roku 2005. S jedním z tehdejších chlapců, které zneužíval, se čtyřiapadesátiletý muž z Bruntálu setkal v úterý u Krajského soudu v Olomouci tváří v tvář. Po patnácti letech.

První případ se odehrál v roce 1999. Hoch z Domašova chodil k Mlčochovi rád, přespával u něj, jezdil s ním na výlety. „Kupoval mi dárky, byl vždy milý," řekl poškozený, dnes už sedmadvacetiletý muž. Obžalovaný měl nad chlapcem masturbovat a sahat mu na přirození.

Podle státní zástupkyně se Mlčoch dopouštěl zneužívání i u dalších dvou obětí. „V jednom případě zastrkoval chlapci do análního otvoru kosmetický štětec a fotografoval si ho," zaznělo z úst soudce Vladimíra Hendrycha.

Poškození o tom, co jim Vladan Mlčoch prováděl za dveřmi svého bytu, mlčeli. Poprvé promluvili až před dvěma měsíci na policii.

Vladan Mlčoch byl za pohlavní zneužívání nezletilých už jednou odsouzen. Na podzim loňského roku mu Okresní soud v Bruntále uložil čtyřletou podmínku za zneužívání dvou dětí a přechovávání dětské pornografie. Navíc mu nařídil ambulantní sexuologickou léčbu. Podle soudní znalkyně z oboru psychiatrie trpí homosexuální pedofilií.

„Přitahují mě kluci od čtyř do deseti let. Svou orientaci si uvědomuji a ke všemu, co jsem jim způsobil, se přiznávám. Nikdy jsem dětem nechtěl ublížit, miluji je," uvedl Vladan Mlčoch.

V Domašově nad Bystřicí neměli o jeho aktivitách ani tušení. „Jméno obžalovaného mi nic neříká. Vůbec nic takového jsme neřešili, nikdo se s ničím nesvěřil. Je to otřesné a pro nás šok," reagovala na otázku Deníku Lucie Menšová, starostka Domašova.

Soudce případ pravděpodobně odročí. Jeden z poškozených si totiž zatím nepřevzal předvolání k výslechu. Pokud bude Vladan Mlčoch shledán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody od pěti do dvanácti let.