Svědek z bezpečného místa nějakou dobu sledoval dvojici podezřelých mužů v okolí vinotéky v Moravské Ostravě. Jeden se schovával za stromem, druhý stál opodál a hlídal okolí. Dotyčný se po vyhodnocení nezvyklé situace rozhodl vytočit linku 158. A udělal dobře…

Akce

„Na místo se sjeli policisté z oddělení hlídkové služby Ostrava a z obvodního oddělení Ostrava-Přívoz a okamžitě začali prohledávat okolí vinotéky. U zadního vchodu viděli pootevřené dveře, které byly zjevně vypáčeny. Muži zákona pojali podezření o vloupání a zvolili taktiku, jak zadržet pachatele,“ uvedla v pondělí Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

Zadržet se podařilo dva muže (31, 34 let) v kapucích a s rukavicemi. Jak později ukázaly kamerové záběry, jeden z pachatelů si při páčení dveří počínal tak nešikovně, že se vyvrátil dozadu.

Zlodějská série

Na mladšího z dvojice již delší dobu měli spadeno kriminalisté z Ostravy-Zábřehu. Během jednoho měsíce se vloupal do čtrnácti objektů napříč Ostravou. Nejvíce ho lákaly kadeřnické salony, různé provozovny, restaurace, v jednom případě vnikl i do mateřské školy.

Jak sám při výslechu uvedl, běžně s sebou nosil zlodějské nářadí pro případ, že by se naskytla vhodná příležitost.

Bral zejména peníze z pokladen, nepohrdl však ani mobilními telefony, notebooky, tablety, spokojil se i s fénem na vlasy. Některá vloupání provedl s komplicem, jindy „pracoval“ sám. Celkem způsobil škodu za půl milionu korun.

Alimenty

Kromě toho neplatil alimenty na své nezletilé dítě. Dluh na výživném se vyšplhal na třicet tisíc korun. Je obviněn z krádeže, poškození cizí věci a zanedbání povinné výživy. Soud jej poslal do vazby. Kumpán z vinotéky je stíhán na svobodě.

„Policisté majitelům provozoven doporučují, aby objekty řádně proti vloupání zabezpečili, ať již složitějšími zamykacími systémy, ochrannými mřížemi nebo například uzamykatelnými okenicemi,“ uzavřela Michalíková.