Hrozba až dvanáctiletého trestu zřejmě přiměla jedenačtyřice­tiletého Martina Pustějovského z Ostravy k útěku před spravedlností. Muž se od prosince loňského roku před Krajským soudem v Ostravě zodpovídá z toho, že v opilosti zapálil chatrč svého známého, v níž v té době spala jeho přítelkyně. Žena utrpěla středně těžká zranění.

Pustějovský byl souzen na svobodě a pravidelně docházel k hlavnímu líčení. To se táhlo několik měsíců kvůli důležitému svědkovi, kterého musela nakonec vypátrat policie. Když se to povedlo a schylovalo se k závěrečným řečem a vyhlášení rozsudku, Pustějovský zmizel. Nedostavil se ani k odročenému jednání. V těchto dnech soudu došla trpělivost a na Pustějovského vydal zatykač. Jeho jméno se již objevilo v policejní databázi celostátně hledaných osob. Vzhledem k tomu, že jde o bezdomovce, který může být kdekoliv, nebude pátrání vůbec jednoduché.

Vztek

K činu došlo v srpnu loňského roku ve Slezské Ostravě. Žárlivý, naštvaný a notně opilý Pustějovský hledal v nočních hodinách svou alkoholem znavenou přítelkyni. Našel ji spící v dřevěné boudě u svého známého. Pokusy o její probuzení byly marné. Rozzlobený Pustějovský na muže pronesl několik výhrůžek, ve kterých nechyběla slova o zabití a ohni.

Vzápětí venku škrtl zapalovačem a zapálil igelitovou tašku s oblečením, kterou přiložil ke stěně provizorního příbytku. Z něj zanedlouho vyšlehly plameny. Jen shodou okolností nikdo nezemřel. Muž obývající boudu stačil zraněnou ženu v posledním okamžiku vynést.

Místo dýmu plameny

„Chtěl jsem jim jen trochu zadýmit. Vůbec mě nenapadlo, že to chytne," vypověděl před soudem Pustějovský. Osudného dne stejně jako jindy popíjel s kamarády z řad bezdomovců. Opilou přítelkyni nechal ležící za obchodem ve Slezské Ostravě. Večer se po ní začal shánět. Když zjistil, kde je, vydal se za ní.

„Řekl jsem, aby šla se mnou. Vůbec ale nereagovala, jak byla opilá. Tomu muži jsem skutečně vyhrožoval, ale nemyslel jsem to tak. Při odchodu jsem ve tmě zakopl o igelitovou tašku. Nevím, co mě to napadlo, ale rozhodl jsem se ji zapálit. Řekl jsem si, že z toho bude pořádný dým. Pak jsem odešel," vzpomínal Pustějovský.

Že bouda lehla popelem, se dozvěděl až druhý den, kdy ho zadržela policie. Se svou přítelkyní, která málem uhořela, se stýkal ještě několik týdnů. Poté se rozešli.

„Byla to ode mě blbost. Lituji toho, co jsem udělal," prohlásil před soudem Pustějovský, kterému za pokus o těžké ublížení na zdraví hrozí pět až dvanáct let vězení.

Nyní se Pustějovský ukrývá na neznámém místě. Je pravděpodobné, že po zadržení na něj bude uvalena vazba.