Státní zástupce Miroslav Stoklásek opustil soud bočním vchodem. Před justičním palácem ale pozornosti médií neušel. Stručně jen uvedl, že soud jeho návrhům vyhověl.Jde o náměstka krajského policejního ředitele v Olomouci Karla Kadlece, jeho kolegu z odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje a podnikatele Ivana Kyselého.

U všech podle soudu existují obavy z maření vyšetřování a ovlivňování svědků, u dvou z nich je navíc nebezpečí, že by mohli pokračovat v trestné činnosti. „Soud vyhověl všem mým návrhům," uvedl po skončení jednání státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Rozhodnutí ale není pravomocné. Byly totiž podány stížnosti, které musí projednat Krajský soud v Ostravě. „Stížnosti ale nemají odkladný účinek," řekl mluvčí ostravského okresního soudu Lukáš Delong s tím, že obvinění skončili ve vazebních věznicích.

Soud rozhodoval přibližně tři hodiny. Policejní eskorty přiváděly obviněné vnitřním vchodem mimo prostor, kde čekali novináři. Také advokáti a státní zástupce se mohli médiím vyhnout. Soud jim umožnil využít další neveřejný východ. V korupční aféře týkající se klientelistických vazeb na Olomoucku je obviněn i hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Ten je stíhán na svobodě.

Olomoucká kauza není první velký mimoostravský případ, ve kterém figuruje ostravský okresní soud. Různé úkony včetně rozhodování o vazbě prováděl například ve známé aféře Nagyová nebo u takzvaného Toflova gangu z jižní Moravy. I v těchto aférách byl ostravský okresní soud určen jako příslušný.

Příslušný soud

O vazbách se jednalo v Ostravě kvůli příslušnosti zdejšího okresního soudu. O té bylo rozhodnuto již v přípravném řízení. Ostravský soud povoloval domovní prohlídky, do jeho kompetence spadaly i odposlechy nebo vazba.

Proč si olomoucké vrchní státní zastupitelství, které případ dozoruje, vybralo právě ostravský soud, není jasné. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan Deníku pouze řekl, že Vrchní státní zastupitelství v Olomouci si podle zákona může jako příslušný vybrat jakýkoliv okresní soud v působnosti Krajského soudu v Ostravě a Krajského soudu v Brně.

Jedním z důvodů, proč například nebyl vybrán olomoucký okresní soud, může být skutečnost, že zde působí manželka bývalého politika Ivana Langera, jehož jméno v případu také figuruje.

Policisté u něj prováděli mnohahodinovou prohlídku. Mezi obviněnými ale není.

Razie

Celá kauza, která odstartovala úterními zásahy Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v Praze a Olomouci, má souviset s úzkými vazbami mezi politiky, podnikateli a policií. Zákroky se uskutečnily na olomouckém hejtmanství, na krajském ředitelství policie, prohlídky byly i v bytech bývalého ministra vnitra Ivana Langera a olomouckého podnikatele Ivana Kyselého.

„Do jejich hledáčku se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření," uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Kriminalisté vyslechli několik osob a většinu z nich následně propustili. Proti čtyřem lidem ale vznesli obvinění. „Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení," dodal Hanták.

Stíhání na svobodě

V případě korupční aféry týkající se klientelistických vazeb na Olomoucku policie ve čtvrtek obvinila také hejtmana Olomoucké kraje Jiřího Rozbořila. Informaci potvrdil jeho advokát Petr Konečný.

„Je to tak, pan hejtman byl obviněn z podplácení, toto obvinění ale odmítá. Považuje jej za nedorozumění a podal si stížnost," řekl hejtmanův obhájce.

Veškerá činnost policie v souvislosti s hejtman skončila ve čtvrtek v pět ráno.

Jiří Rozbořil veškerá obvinění odmítá, a dokonce proti nim podal stížnost. Co přesně mu dává policie za vinu, ovšem právník Petr Konečný neprozradil. Údajně však v celé kauze figuruje jenom minimálně.

„Prostě se vyskytl v nesprávný čas na nesprávném místě. Kauza není o hejtmanovi. Je možná tam osobou nejznámější, ale nejméně významnou," dodal obhájce.

Hejtman: Žádný úplatek jsem nenabízelHejtman Jiří Rozbořil reaguje na tiskovce na svá obvinění. Na výzvy k odstoupení zatím reagovat nehodlá. „Vyjádření pana Sobotky samozřejmě rozumím, protože takhle se v ČSSD standardně postupuje. Nicméně bych rád celou záležitost projednal na krajském výboru naší strany v příštím týdnu a se situací bych rád obeznámil krajské zastupitele za sociální demokracii a rád bych se osobně setkal s premiérem, kde bych mu celou věc vysvětlil a dohodl se na dalším postupu," řekl Jiří Rozbořil.

Aktuálně je Jiří Rozbořil stíhán na svobodě. V úterý jej vyšetřovatelé vyslýchali nejspíš přímo v jeho kanceláři. Ve středu už do práce nedorazil a jeho povinnosti převzal první náměstek Michael Fischer.

Sobotka: Očekávám rezignaci

Případná politická budoucnost Jiřího Rozbořila může být v ohrožení. Podle interního pravidla ČSSD totiž není možné, aby v krajských volbách, které se budou konat příští rok, kandidoval někdo, kdo byl byť jen obviněn za úmyslný trestný čin.

O případné rezignaci olomouckého hejtmana promluvil i předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

„Pokud se potvrdí informace o jeho obvinění, očekávám, v souladu s politickou kulturou, kterou prosazuje ČSSD, jeho rychlou rezignaci na veřejné a stranické funkce," uvedl premiér.

Čtveřice obviněných

Vyšetřovatelé ve čtvrtek potvrdili, že vznesli obvinění celkem proti čtyřem lidem. Kromě Rozbořila se jedná o šéfa úseku pro hospodářskou kriminalitu krajského ředitelství policie v Olomouci Radka Petrůje, o Karla Kadlece, náměstka olomouckého policejního ředitele, a o podnikatele Ivana Kyselého.

„Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení. Mezi čtveřicí obviněných jsou dva důstojníci Policie ČR v činné služně," upřesnil mluvčí Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

„Do hledáčku vyšetřovatelů se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření," potvrdil ve čtvrtek Pavel Hanták. Kriminalisté vyslechli několik osob a většinu z nich následně propustili.

Ve třech případech podal státní zástupce návrh na vazbu. Rozhodoval o ní soud v Ostravě, nikoli v Olomouci, aby nehrozila případná podjatost. Obviněným hrozí tresty vězení od jednoho do deseti let.

Olomoucká policie obvinění důstojníků nekomentuje V korupční kauza jsou obviněni dva vysoce postavení olomoučtí policisté, kteří skončili ve vazbě. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje. Krajské policejní ředitelství jejich stíhání a možné dopady do práce sboru v Olomouci nekomentuje. Na dotazy Deníku dnes neodpovědělo. „K dané situaci se bude v brzké době se vyjadřovat vedení Policejního prezidia ČR," odkázal mluvčí Josef Bednařík.

SOUVISEJÍCÍ (středeční vývoj situace): Olomoucká kauza: žalobci prý zvažují obvinění hejtmana Rozbořila