Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, který je s vyšetřováním kauzy spojený, ve středu nedorazil do zaměstnání. 

V úřadu nebude k dipozici do konce týdne, kde je, se neví.

Podle informací České televize žalobci nyní zvažují hejtmanovo obvinění.

Investigativní server Neovlivní.cz ve středu uvedl, že vyšetřovatelé disponují záznamy o schůzce Jiřího Rozbořila s Karlem Kadlecem, která se uskutečnila letos 13. srpna v olomoucké restauraci.

Příkaz k úterním domovním prohlídkám dle webu obsahuje informaci, že hejtman měl policistu žádat, aby za nabídnutý úplatek odložil trestní věc, která souvisela s realizací projektů jezdecký areál Penzion Lazce a Jízdárna Lazce.

Ministerstvo financí dospělo k podezření, že v souvislosti s tímto projektem došlo k dotačnímu podvodu.

Jiří Rozbořil o dotacích rozhodoval z pozice šéfa výboru regionální rady Regionálního operačního programu. 

Ivan Langer s podnikatelem Ivanem Kyselým jako diváci na zápase Davis Cupu v roce 2011.

Ivan Langer s podnikatelem Ivanem Kyselým jako diváci na zápase Davis Cupu v roce 2011. Autor: DENÍK/Pavel Sonnek

Podnikatel Kyselý i policejní špičky

Ve středu také zazněla v médiích jména dalších možných obviněných.

Přestože Vrchní státní zastupitelství, které celou akci s krycím názvem VIDKUN dozoruje, ve středu zopakovalo, že žádné obvinění oficiálně nevzneslo, týdeník Respekt v poledne zveřejnil, kdo se v blízké době nejspíš obvinění nevyhne.

Podle týdeníku půjde o náměstka krajského policejního ředitele v Olomouci pro službu kriminální policie a vyšetřování Karla Kadlece a jeho kolegu z ředitelství Radka Petrůje, který šéfuje úseku pro hospodářskou kriminalitu.

Jako dalšího údajného obviněného médium označilo Tomáše Uličného, což je olomoucký představitel Generální inspekce ozbrojených sborů.

Obvinění podle Respektu bude směřovat i k olomouckému podnikateli Ivana Kyselému. 

Dlouholetý přítel Ivana Langera a jeho obchodní partner podniká v oblasti realit, figuruje v několika společnostech, které mimo jiné koupili historické domy z majetku města Olomouce. 

Dům Ivana Kyselého v úterý prohledávala protikorupční policie stejně jako byty jeho obchodného partnera a přítele Ivana Langera v Praze a v Olomouci. 

Ivana Kyselého se Deníku ve středu nepodařilo kontaktovat, mobilní telefon má nedostupný.

Langera propustili

Ivana Langera v úterý detektivové zadrželi v Praze v Pařížské ulici. Večer jej převezli do jeho olomouckého bytu v ulici 8. května. Tam od rána probíhala prohlídka.

Po zhruba třech policisté Langera vyvadli ven. Ve středu ráno jej pak propustili, bez sdělení obvinění. 

Bývalý ministr vnitra ve středu dopoledne pro Český rozhlas sdělil, že netuší, po čem v jeho olomouckém i pražském bytě policisté pátrali.

„Nevím a doteď dost dobře nerozumím tomu, co se odehrálo. Ale nemohu se vyjadřovat, abych eventuálně nemařil úkony trestního řízení, které probíhají. Podal jsem vysvětlení," oznámil Radiožurnálu.

Přestože se nejdříve celá kauza spojovala hlavně se zmizelými sto miliony při stavbě solární elektrárny Ševětin na Českobudějovicku, nyní se hovoří o jiném pojítku, a to realitním byznysu v Olomouci.

S tím souvisí i fakt, že protikorupční policie prohledávala byt významného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého, který s realitami obchoduje. Jeho a Ivana Langera pojí obchodní vazby, navíc jsou přátelé.

Server Neovlivní.cz zmiňuje, že podle policejních odposlechů měl prý Ivan Langer měl mimo jiné předávat policejní informace i směrem k současnému hejtmanovi Olomouckého kraje Jiřímu Rozbořilovi.

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil při on-line rozhovoru se čtenáři Deníku

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Hejtman nedorazil  

Během úterý policejní útvar odhalující organizovaný zločin zasáhl také na hejtmanství. Několik hodin měli detektivové vyslýchat hejtmana Jiřího Rozbořila v jeho kanceláři, kde se ještě po osmé hodině večer svítilo.

Ve středu olomoucký hejtman do práce nedorazil. 

„O pohybu hejtmana zatím nemám informace. Policie zakázala probíhající události komentovat," řekla krajský mluvčí Kamila Navrátilová, vzápětí ujistila, že jakmile to vyšetřovatelé dovolí, informace zveřejní.

Rozbořilův mobilní telefon je vypnutý.

Česká televize spekuluje, že ho detektivové zadrželi.

Momentálně hejtmanovy povinnosti zastává první náměstek Michael Fischer.

„Pan hejtman zrušil program do konce týdne. Aktuálně ho zastupuji," potvrdil Deníku Michael Fischer. 

Dnes podle Kamily Navrátilové na hejtmanství žádné zákroky protikorupční policie neprovedla. „Nevím o tom, nikoho jsem neviděla," oznámila Deníku.

ÚOOZ podle Lidovek.cz řeší také regionální zakázky v Olomouckém kraji.

Útvar se údajně zajímá i o hokejový klub HC Olomouc, který vlastní bývalý český hokejový reprezentant Jiří Dopita, financování regionálního aquaparku nebo výstavbu jezdeckého klubu.

Obvinění nepadla

V údajné korupční kauze, kvůli níž detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi v úterý několik lidí, nebyl podle olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana dosud nikdo obviněn.

Ištván ČTK řekl, že potřebné úkony budou pokračovat také ve středu, domovní prohlídky se týkají Olomouce a Prahy.

Podle žalobce byla část zadržených po podání vysvětlení propuštěna, jména však komentovat nechtěl.

Policie v úterý večer přivezla Ivana Langera do jeho bytu v centru Olomouce

Policie v úterý večer přivezla Ivana Langera do jeho bytu v centru Olomouce. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Zátah protikorupční policie: mířili k Langerovi i na hejtmanství

Zadržena řada osob

Po čem přesně složka policie odhalující korupci jde, není jasné. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které celou věc dozoruje, ani ÚOOZ podrobnosti neoznámili.

„V současné době je zadržena, předvedena či vyzvána k podání vysvětlení celá řada osob, které mohou ve věci poskytnout detektivům cenné informace. Ke konkrétním osobám či jejich počtu se nebudeme nijak blíže vyjadřovat," uvedl před úterním polednem mluvčí protimafianského útvaru Pavel Hanták.

Vzápětí dodal, že detaily úřad sdělí až v okamžiku, kdy bude zahájeno trestní stíhání. První zprávy slíbil zveřejnit do tří dnů.