Mladí pravicoví radikálové se zodpovídají z toho, že v dubnu loňského roku vhodili zápalné lahve do domu romské rodiny z Vítkova na Opavsku. Při následné požáru byli zraněni tři lidé. Nejhůře dopadla tehdy dvouletá Natálka, která měla popáleniny na osmdesáti procentech těla.

Jako první v úterý vypovídal znalec psychiatr Svatopluk Sedláček, který konstatoval, že žádný z obžalovaných není psychopat.

„Obžalovaný netrpí žádnou duševní poruchou. Duševní poruchou netrpěl ani v době jednání, které je mu kladeno za vinu. Byl schopen rozpoznat nebezpečnost jednání pro společnost a byl schopen své jednání zvládat. Z medicínsko-psychiatrického hlediska není jeho pobyt na svobodě pro společnost nebezpečný.

Nejsou překážky k resocializaci,“ řekl Sedláček na adresu Vaculíka. Obdobně se také vyjádřil i o třech zbývajících obžalovaných.

Cojocaru zná i klady Romů


Před senát poté předstoupil znalec psycholog Petr Vavřík. Ten nejprve uvedl, že vypracoval posudky pouze na Lukeše, Műllera a Cojocaru. U Vaculíka to vzhledem k jeho odmítavému postoji nebylo možné. „Choval se v mezích společenských konvencí, ale řekl, že to chápe jako výslech a vypovídat nebude,“ prohlásil Vavřík s tím, že i kolegovi psychiatrovi Vaculík odpověděl jen na některé dotazy.

Ze tří „spolupracujících“ obžalovaných relativně nejlépe dopadl Cojocaru. Vavřík oněm řekl, že i když má vyhraněný postoj k menšinám, projevil jisté pochopení. „Je to člověk s určitou mírou sociálního cítění,“ řekl Vavřík s tím, že jako jediný z obžalovaných dokázal na Romech nalézt kladné stránky. Cojocaru mimo jiné jezdíval na skautské tábory, kde se staral o děti, mezi kterými byli i Romové.

O Cojocaru znalec řekl, že je lehce nevyváženou osobností s radikálními sklony. Ty se mimo jiné týkají odmítání drog a nezřízeného pijáctví. Nebyla u něj zjištěna zvýšená agresivita. Podle znalce není Cojocaru vůdcovský typ, ale také se sebou nenechá manipulovat.

O dalším z obžalovaných, Lukešovi, Vavřík prohlásil, že se k extremistickému hnutí hlásí kvůli potřebě vlastní identity a pocitu nadřazenosti. Znalec u něj konstatoval nevyzrálost a egocentrismus. Odhalil také rysy agrese, která však není nekontrolovaná. Lukeš má sklony k dominantnímu chování, ale ne jako vůdce. „Je to osobnost svébytná, schopná si prosazovat vlastní potřeby a zájmy,“ řekl Vavřík.

Resocializace je možná


Znalec také prohlásil, že Lukeš vyznává hodnoty tradice, pořádku a vlastenectví, a dle svých měřítek také dobra a spravedlnosti. Proti těm, kteří jeho zásady nerespektují, je ochoten tvrdě zasáhnout. Má rasisticky motivované postoje.

Vavřík poté hovořil o Műllerovi, kterého označil za nevyváženou a nezralou osobnost. Nebyl vůdcem skupiny, na druhé straně však rozhodně není člověkem, který by se dal lehce ovlivnit.

Trojice obžalovaných má podle Vavříka průměrný intelekt a je schopna resocializace. Všichni projevili částečnou lítost nad následky svého počínání.

Soud v minulých dnech vyslechl dva obžalované, Műllera a Cojocaru, kteří se rodině za svůj čin omluvili. Tvrdili, že o přítomnosti lidí v objektu neměli potuchy. Prý si mysleli, že jde o opuštěný sklad kradených věcí. Vaculík s Lukešem odmítli vypovídat. Před soudem stanula i řada svědků, mimo jiné kamarádi žhářů. Většina z nich nevypovídala. U soudu již svědčili i rodiče a prarodiče popálené Natálky, kteří detailně popsali ohnivé peklo.

Soud předvolal také důležitého svědka, který přispěl k objasnění případu. Druhý den po útoku si vzpomněl na telefonický rozhovor dvou kamarádek, ve kterém se jen několik hodin před činem hovořilo o nějakém plánu proti Romům. Dal si vše dohromady a zavolal policii. Před soudem ze strachu o sebe i svou rodinu odmítl vypovídat. Soud proto přečetl jeho dřívější výpověď.

Všechny články k vítkovské kauze ČTĚTE ZDE!


ČTĚTE TAKÉ:Studenti demonstrovali, chtějí trest za útok na mladíka