PERLIČKY OSTRAVSKÉHO ZLOČINU

Já tě vidím, smůlu máš,
nikam se mi neschováš.
Kamery jsou tady všude,
honička to pěkná bude.

Někdo na ně nadává, jiným jsou zcela lhostejné, další je vnímají jako účinného pomocníka v boji proti kriminalitě. Řeč je kamerových systémech, které dohlížejí na pořádek ve městech.

V rámci Moravskoslezského kraje se nejvíce „oček“ nachází v Ostravě. Pomáhají k vyřešení řady závažných zločinů, mezi kterými jsou například loupežná přepadení nebo znásilnění. Významnou roli sehrávají i při objasňování drobných majetkových deliktů či přestupků.

Další díly seriálu najdete zde. 

Jako nedávno v Ostravě-Zábřehu. Strážník obsluhující kamerový systém si kolem 4. hodiny ranní všiml podezřelého člověka, který něco popíjel a poté zamířil k zaparkovanému vozidlu.

Vzhledem k vysoké kvalitě záběrů bylo zřejmé, že si dotyčný přihnul alkoholu. Hříšník vzápětí nasedl do auta. Ani ve snu jej nenapadlo, že ho někdo na opuštěné ulici sleduje. Nyní už ví, že se škaredě spletl.

Kdyby se šel do auta jenom prospat, nic by se nestalo. On se však rozjel. V té chvíli začala velká stíhací akce. K motoristově smůle je monitorovací systém natolik propracovaný, že strážník mohl prostřednictvím dalších kamer vozidlo po celou dobu sledovat. Současně předával informace hlídce v terénu.

Navigoval ji tak, aby autu zkřížila cestu, což se nakonec stalo. Strážníci řidiče zastavili a provedli u něj orientační dechovou zkoušku na alkohol. Ta ukázala hodnotu přesahující jedno promile. To může znamenat i obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Na místo byla přivolána hlídka Policie ČR.