Ten v těchto dnech vynesl osvobozující verdikt nad jedním z prodejců – konopným aktivistou Leopoldem S. (50 let) z Jeseníku. Během veletrhu Konopex u něj policie v roce 2016 zajistila pytel s více než čtyřmi kilogramy konopí, které obsahovalo nadlimitní hodnotu THC. Ta je u technického konopí stanovena na 0,3 procenta. V konkrétním konopí to ale bylo 0,6 procenta THC.

TREST

Následovalo obvinění a žaloba pro drogový delikt. Okresní soud v Ostravě muži nejprve vyměřil podmíněný půlroční trest. Pěstitel tvrdil, že se jednalo o certifikovanou italskou odrůdu technického konopí Carmagnola.

„Nakoupil jsem certifikované osivo. To jsem osobně zkontroloval, odňal pečetě, osivo řádně zasel a splnil svou oznamovací povinnost. Certifikát mě přesvědčil o legálnosti nabízeného zboží,“ tvrdil Leopold S. U hlavního líčení vypovídala i odbornice, jež prováděla výzkum týkající se pěstování konopí v našich podmínkách. Jak uvedla, u oficiálně povoleného technického konopí může nezávisle na vůli pěstitele dojít k překročení hranice THC. Podle okresního soudu však Leopold S. několik měsíců před veletrhem Konopex 2016 věděl, že odrůda Carmagnola by mohla obsahovat nadlimitní hodnoty THC.

Překročení hranice 0,3 procenta THC u odrůdy Carmagnola vypěstované na Moravě prokázala analýza, jejíž výsledky byly k dispozici v únoru 2016. „Věděl, že obdobná sklizeň, byť z jiného místa, měla u odrůdy Carmagnola zvýšený obsah THC,“ uvedla při zdůvodnění rozsudku soudkyně.

ODVOLÁNÍ

Leopold S. se proti půlročnímu podmíněnému trestu odvolal ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten jej nyní zprostil obžaloby. Podle senátu je sice nezpochybnitelné překročení limitu THC, nelze však jednoznačně prokázat, že o této skutečnosti Leopold S. věděl, byť je to možné.

„Mohl sice vědět o překročení limitu, nic to ale nemění na tom, že na základě provedených důkazů nejsme schopni prokázat, kdy zjistil výši THC v konkrétních rostlinách a zboží,“ konstatoval předseda senátu s tím, že za této situace nelze rozhodnou jinak, než vynést zprošťující verdikt. Rozsudek je pravomocný a není proti němu odvolání.