Takto se ve čtvrtek před Krajským soudem v Ostravě hájil bývalý předseda brněnského krajského soudu Jaromír Pořízek, který čelí žalobě hned z několika trestných činů v souvislosti s výstavbou brněnského státního zastupitelství, jež bylo součástí budovaného justičního paláce v Brně. Údajně způsobil škodu za více než pětatřicet milionů korun.

Z Brna do Ostravy

O přidělení případu ostravskému krajskému soudu rozhodlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Olomoucký senát sice konstatoval, že místně příslušný je brněnský krajský soud, vhodnější ale podle něj bude, pokud hlavní líčení proběhne v Ostravě. Jedním z důvodů je i to, že by o vině či nevině rozhodovali bývalí podřízení Jaromíra Pořízka.

O co šlo

„Obžalovaný měl jako předseda Krajského soudu v Brně porušit své povinnosti při zadávání veřejných zakázek na stavbu budovy státního zastupitelství přímo obchodní společnosti, ačkoliv mělo být zřejmé, že cena bude ve zjevném nepoměru k předpokládané hodnotě plnění. Tento postup mohl dle obžaloby podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová.

Dodatky

Pořízek podle obžaloby firmě z Brna podepsal dva dodatky ke smlouvě o dílo, ve kterých byly vyčísleny náklady na další práce. Státní zástupce tvrdí, že si Jaromír Pořízek nepočínal v souladu se zákony. „Věděl, že smluvní cena je vyšší než obvyklá. Nesplnil povinnost vyplývající z jeho pravomocí," konstatovala žaloba.

Otázky ne

Jaromír Pořízek ve čtvrtek u soudu vypovídal, odmítl však odpovídat na dotazy. „Vzhledem k tomu, že od začátku je toto řízení vedeno proti mně podle mého názoru tendenčně a jednostranně, nyní nebudu odpovídat na dotazy. Jsem připraven na ně odpovědět po skončení výslechu svědků a po přečtení důkazních listin," prohlásil obžalovaný. Soudu pak vylíčil své působení v justici i nástup na pozici předsedy Krajského soudu v Brně, kdy zjistil, že odpovídá nejen za chod soudu, ale že má na starost i další věci včetně investic.

Někdo jiný?

Radek Ondruš, obhájce Jaromíra Pořízka, je přesvědčen o nevině svého klienta. Navíc se domnívá, že pokud již došlo na soud, měl se v roli obžalovaného ocitnout někdo jiný.

„Když už by chtěl státní zástupce někoho žalovat, tak měl žalovat úplně někoho jiného. Toto je typizovaná žaloba, která se dnes používá u poloviny obecních a městských úřadů. V podstatě se vůbec nebere zřetel, že každý úkon byl schvalován ministerstvem, všechny kroky mého klienta byly schvalovány a prověřovány ministerstvem. To znamená, že pokud měli někoho žalovat, tak úplně jiné osoby," uvedl obhájce Radek Ondruš.

Pořízek je obžalován z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. V případě uznání viny mu hrozí tří až deset let vězení. Hlavní líčení zřejmě potrvá několik týdnů či měsíců.

Stíhání zastaveno, ale…

Případem se ostravský krajský soud zabýval již jednou. Před časem v rámci neveřejného jednání rozhodl o zastavení trestního stíhání Jaromíra Pořízka. Vrchní soud v Olomouci ale usnesení zrušil s tím, že je vhodné během hlavního líčení provést všechny důkazy a poté vynést rozsudek.

Obžaloba na bývalého předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka, který v současné době působí jako předseda senátu brněnského krajského soudu, se týká stavby brněnského justičního paláce. V roce 2005 se uvažovalo o ceně 805 milionů korun, která se však nakonec po různých doplněních, změnách a úpravách vyšplhala na bezmála dvě miliardy korun.

V původním plánu se například nepočítalo s variantou, že se do justičního komplexu přestěhuje i státní zastupitelství Brno-venkov. Jaromíru Pořízkovi je za vinu kladena škoda přesahující 35 milionů korun.