Policisté se na stopu podezřelého dostali v roce 2010. „Získali jsme poznatek o tom, že by se mohl nacházet v Německu, a že tam vystupuje pod cizí identitou," řekl Deníku státní zástupce Vít Legerský. Následovalo otevření případu a ověřování informací, které se podle Legerského potvrdily.

Vietnamec v pondělí stanul před soudem. V přípravném řízení nevypovídal, před soudem nyní svou vinu popřel. Se zločinem prý nemá nic společného a v naší zemi údajně nikdy nebyl. Prohlásil také, že se nejmenuje Do Ta Hoai, jak ho v obžalobě označil státní zástupce. Soudu dokonce předložil německý doklad znějící na jiné jméno. Vše je prý velký omyl a nedorozumění.

Cizinec žijící v Německu je stíhán na svobodě. V případě uznání viny mu za vraždu podle tehdy platného trestního zákona hrozí deset až patnáct let vězení. Hlavní líčení je plánováno do středy. Rozsudek ale zřejmě nepadne. Z jednání se omluvilo několik důležitých svědků.

K činu mělo dojít 24. dubna 1990 hodinu a půl před půlnocí. Vše odstartovala hádka mezi Do Ta Hoaiem a obchodním partnerem, který za jeho zády kšeftoval s polskými překupníky.„Měl slovní rozepři s jiným občanem Vietnamské socialistické republiky, která pramenila z toho, že mu dotyčný zmařil nákup magnetofonů od osob polské národnosti a jejich následný prodej se ziskem," stojí v obžalobě. Do Ta Hoai chtěl po krajanovi zboží nebo finanční kompenzaci. Pak si na pomoc přivolal kamarády a společně ho zbili. Na závěr ho měl Do Ta Hoai bodnout do hrudníku. „Když obžalovaný zjistil, že jeho požadavek nebude naplněn, nejméně střední intenzitou síly ho bodl do hrudníku," uvedl Legerský s tím, že muž během několika minut zemřel.

Podle Legerského má obžaloba dostatek důkazu o cizincově vině. Hlavní líčení bude v úterý pokračovat výslechem svědků.