Většinou počítají s tím, že se bez problémů zmocní kabelky nebo řetízku. Za této situace jim hrozí pouze stíhání za krádež s trestem do dvou let. Pokud ale použijí násilí a někoho například srazí k zemi, jde již o loupež se sazbou od dvou do deseti roků. V případě vážného zranění je to již pět až dvanáct let odnětí svobody.

Ilustrační foto. Pohled na karvinský kostel Povýšení sv. kříže.
Karvinský farář rezignoval. Policie šetří mravnostní delikt

Zranění

A přesně to se stalo třicetiletému muži z Ostravy, který vloni od listopadu do prosince okradl či oloupil tři starší ženy ve věku od pětasedmdesáti do pětaosmdesáti let. Nejstarší seniorku během přetahování o kabelku srazil k zemi. Žena utrpěla tříštivou zlomeninu pažní kosti a další poranění. Muž získal 800 korun.

Při dalším napadení utekl s nepořízenou. Ženu povalil na zem, než se ale zmocnil tašky, z okna jej okřikl náhodný svědek. Důchodkyně si při pádu poranila koleno, o několik dnů později se u ní v důsledku události projevila duševní porucha. Tu znalci označili jako těžkou újmu na zdraví. Proto pachateli hrozilo pět až dvanáct let vězení.

„Nebyla schopna bydlet sama v bytě a vycházet ven bez doprovodu,“ řekl mimo jiné státní zástupce s tím, že problémy mohou trvat roky, vyloučit nelze ani doživotní následky.

U posledního činu muž využil toho, že si žena na ulici upravovala roušku. Předtím si na zem odložila tašku a kabelku. Zloděj k ní přiběhl a věci jí vzal. Získal několik set korun.

Lidem z ulic Nogovy, Vratimovské a přilehlých adres se nelíbí snahy o výstavbu překladových hal a kácení zeleně soukromníkem u kunčické huti.
Obyvatelé Kunčic ve stresu. Od huti dělí jejich domy lesík, teď tu mají být haly

Lítost

Obžalovaný se při pondělním hlavním líčení ke všemu přiznal a učinil takzvané prohlášení viny, což jednání výrazně urychlilo. Soud již nemusel provádět rozsáhlé dokazování, zapotřebí nebyly ani výslechy svědků a znalců.

„Udělal jsem hloupost. Souhlasím s tím, co je uvedeno v obžalobě. Lituji toho, už bych to nikdy neudělal. Mrzí mě to. Obětem jsem se písemně omluvil. Měl jsem ve vazbě dost času nad vším přemýšlet,“ řekl muž s tím, že se na dráhu zločinu vydal kvůli finanční tísni. Bral jen peníze, další věci vyhodil. Nikomu prý nechtěl ublížit. „Když jsem zjistil, že paní spadla, měl jsem výčitky svědomí. Nechtěl jsem, aby spadla,“ prohlásil.

S ohledem na přiznání, lítost a prohlášení viny mu soud vyměřil pět let ve věznici s ostrahou, což je trest na samé spodní hranici.

Obžalovaný s verdiktem souhlasil, žalobce si ponechal lhůtu k vyjádření.