Bylo to vydírání! Takto nově rozhodl Krajský soud v Ostravě v případu dvou podnikatelů z Německa a Slovinska, kteří před několika roky kvůli provizi z obchodů příliš „tlačili" na firmu Armatury Group z Dolního Benešova.

Němce Gernota Karla Grosse (66 let) a Slovince Elvira Sadikua (38 let) senát tento týden uznal vinnými z pokusu o vydírání. Oběma vyměřil podmíněné tresty. Rozsudek zatím není pravomocný.

Němec Gernot Karl GrossVe stejné věci krajský soud rozhodoval již v roce 2011. Tehdy cizince zprostil obžaloby s tím, že sice mohlo jít o tvrdší obchodní praktiky, ale nedošlo k trestnému činu. Žalobce se odvolal k vrchnímu soudu, který verdikt zrušil a nařídil nové hlavní líčení. V něm nyní ostravský soud po vyhodnocení všech důkazů dospěl k závěru, že se skutečně jednalo o vydírání. Ani s tímto verdiktem však státní zástupce nebyl spokojený. Pro oba podnikatele totiž požadoval nepodmíněné tresty. Proto se znovu odvolal k olomouckému vrchnímu soudu.

Provize

Podle žalobce cizinci vydírali firmu Armatury Group z Dolního Benešova, která se mimo jiné zabývá prodejem armatur pro rafinerie. Obžaloba tvrdila, že požadovali několikamilionovou provizi z dohodnuté transakce týkající se Chorvatska. Chtěli také, aby je Armatury Group pověřila zastupováním při sjednávání dalších kontraktů. V opačném případě údajně hrozili, že díky svým kontaktům zmaří společnosti z Dolního Benešova nejen tento, ale i další významné obchody na Balkáně.

Vydírání* Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li takovým činem značnou škodu.
* Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.

Hranice výše škody Škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 5000 Kč, škodou nikoli malou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 25 000 Kč, větší škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 50 000 Kč, značnou škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 500 000 Kč a škodou velkého rozsahu se rozumí škoda dosahující nejméně částky 5 000 000 Kč.

Zdroj: Trestní zákoník 

Vedení Armatury Group se obrátilo na policii. Ta do kanceláře, kde se mělo závěrečné jednání uskutečnit, nasadila odposlechy. V podniku a okolí se ukryli policisté. Sadikua, který se dostavil na schůzku, zatkli ihned po ní. Grosse zadrželi vzápětí čekal venku v autě.

Státní zástupce v obžalobě uvedl, že pokud by cizinci své hrozby splnili, mohla společnost Armatury Group vzniknout škoda ve výši 6,3 milionu korun. Sadiku i Gross jakoukoliv vinu odmítli.

Hra o škodu

„Cítím se nevinen," řekl Sadiku během nového jednání. Také Gross prohlásil, že se ničeho nedopustil. Přesto svou obhajobu „rozjel" na více frontách. Kromě zdůrazňování své neviny na první pohled nelogicky bojoval o snížení potenciální škody, která společnost Armatury Group hrozila zmařením transakcí. Gross argumentoval tím, že do částky lze započítat jen obchody, které již byly dohodnuté, nikoli rozjednané. Nakonec se mu podařilo výši možné škody snížit z 6,3 na 4,1 milionu korun, což v závěru sehrálo významnou roli při ukládání trestu.

Pokud by totiž škoda přesáhla pět milionů korun, jednalo by se právní terminologií řečeno o škodu velkého rozsahu. Za této situace by cizincům hrozil trest od pěti do dvanácti let.

Při škodě od půl milionu do pěti milionů, která je označována jako škoda značného rozsahu, je sazba „jen" dva roky až osm let.

Gross odešel od soudu se dvěma a půl roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let, Sadiku dostal dva roky s dvouletou zkušební lhůtou. Proti verdiktu se na místě odvolal nejen žalobce, ale také Sadiku. Zřejmě se odvolá i Gross. Případ se tak znovu dostane před Vrchní soud v Olomouci.