Do mezinárodní organizace byly zapojeny desítky, možná až stovky kurýrů z celého světa, včetně České republiky. Někteří z našinců si již v zahraničí vyslechli odsuzující verdikty. Například v Japonsku byli potrestáni dva lidé.
V ostravském případu figurují čtyři muži, tři z Ostravy a jeden ze Slovenska. Ten je za drogové delikty stíhán i na Slovensku, kde mu hrozí doživotí.
„Obžalovaní se měli v průběhu roku 2014 zapojit do skupiny pachatelů, která měla být zapojena do nelegálního obchodu s pervitinem. V rámci této skupiny se měli jednotlivě podílet na organizaci dovozu pervitinu z Arménie nebo Turecka do Anglie nebo na jeho přepravě z Arménie do Japonska,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová. Celkem se jednalo o sedm kilogramů pervitinu. V drogovém dramatu není nouze o konspirativní schůzky, předávání dokumentů, vysílání kurýrů, přebírání drogových zásilek i snaha o podrazy a pokusy o rychlé zbohatnutí.
Případ je podle státní zástupkyně Daniely Srbové komplikovaný a jeho dílčí části řeší justice v několika státech.
Mužům, kteří stanuli před ostravským soudem, hrozí jako členům mezinárodní organizované skupiny až osmnáct let vězení. Přestože jde o velmi závažný zločin, podle Srbové představuje pouze malou část celé kauzy. „To, co máme tady, je opravdu jen zlomek. Bylo to organizováno z Anglie, kdy byli i kurýři z jiných státu, nejen z Česka,“ uvedla Srbová.
Hlavní líčení je plánováno do čtvrtka. Poté bude jednání odročeno. Samotný proces zřejmě potrvá několik měsíců.