Zatímco podobná zařízení fungují většinou jen několik měsíců, než je policisté odhalí, tato byla v provozu více než dva a půl roku. A nebýt „ohnivých" okolností, zřejmě by ještě nějakou dobu chrlila desítky kilogramů kvalitní marihuany.

Pěstírna zanikla v důsledku požáru, který v prosinci předloňského roku celý objekt zachvátil. Příčinou byla závada na elektroinstalaci, jež byla amatérsky vedena po celé budově. Při likvidaci plamenů pak hasiči a následně i policisté našli obrovské zásoby rostlin i připravené drogy.

Konopí od května 2012 do konce roku 2014 pěstovala a zpracovávala skupina Vietnamců. Před soudem nakonec stanul pouze jediný z nich – dvaačtyřicetiletý Quy Nguyen Van. Ostatním se podařilo uprchnout.

Byl u zrodu

Nguyen Van se podle svých slov na samotném pěstování nijak výrazně nepodílel. Přiznal však, že společně se dvěma Vietnamci stál na jaře roku 2012 u zrodu pěstírny. S krajany dali dohromady 600 tisíc korun, které jim pomohly s rozjezdem a zajištěním vybavení. O rostliny se starali takzvaní zahradníci z řad Vietnamců.

Kolik marihuany se podařilo za dva a půl roku vyrobit, není jasné. Obžaloba hovoří o nejméně 119 kilogramech, skutečné číslo ale může být vyšší.

Nguyen Van u soudu prohlásil, že obžaloba je ve své podstatě pravdivá. „Obžaloba je celkem správná. Mám tam nějaké pochybnosti, ale to není podstatné," řekl Nguyen Van, který soudu popsal celé působení skupiny, která několikrát změnila své složení. „Někdy se nám nedařilo, tak to vzal někdo jiný," uvedl Nguyen Van, podle kterého se konopí sklízelo tři až čtyřikrát za rok.

Nguyen Van přebíral pytle s marihuanou a dále ji předával krajanům žijícím v Čechách a v Českém Těšíně.

Smlouva

Spolu s Vietnamcem je souzen i Čech Jiří Mader (53 let), s nímž Vietnamci podle žaloby uzavřeli nájemní smlouvu. Nguyen Van před soudem prohlásil, že Mader věděl o záměru zřídit v budově pěstírnu. Dokonce prý pomáhal se zajištěným některých věcí a později údajně vyvážel balenou marihuanu, kterou předával Nguyen Vanovi.

Vietnamec u soudu uvedl, že za nájem oficiálně platili deset tisíc korun měsíčně, ve skutečnosti ale Maderovi údajně dávali padesát tisíc korun. K tomu pak ještě více než dvě stě tisíc korun za měsíční spotřebu elektřiny. „To se nám zdálo hodně a jednou jsme se s ním o tom bavili. On ale řekl, že je to v pořádku. Fakturu nám neukázal," dodal Nguyen Van s tím, že další peníze prý Mader dostával za převoz marihuany.

Mader však jakoukoliv účast na marihuanovém zločinu odmítl. Podle svých slov neměl tušení, že Vietnamci v pronajaté budově chtějí pěstovat konopí. Jeho advokát prohlásil, že předloží důkazy, které jednoznačně vyvrátí vinu klienta.

Obžalovaným hrozí osm až dvanáct let vězení. Hlavní líčení je plánováno do čtvrtku. Zda padne rozsudek, není jasné.