I proto se před soudem nezodpovídala z vraždy, ale z opilství, na které zákon pamatuje podstatně mírnějším trestem. Zatímco za vraždu by jí hrozilo deset až osmnáct let, za opilství jen tři až deset let. Špičková se podle soudu nacházela v nepříčetném stavu, do něhož se ale přivedla sama. Dobře totiž věděla, co s ní kombinace alkoholu a medikamentů dělá.

Samotná Špičková se k činu přiznala, nedokázala však vysvětlit, proč svého muže zabila. „Já bych mu vědomě nikdy neublížila. Spolu jsme žili dvaačtyřicet let. Měli jsme se rádi," vypověděla.

Manžel mimo jiné trpěl silnou cukrovkou, kvůli které přišel o prsty na nohou, jeho žena bojovala s rakovinou i dalšími nemocemi. Navíc jim v roce 2009 zemřela jediná dcera. Po této tragédii se uzavřeli před světem a ještě více než předtím si byli oporou. Přesto Špičková svého muže zabila.

Únik před realitou

V osudný den si jako jindy vzala prášky, které zapila alkoholem. Medikamenty používala kvůli depresím, na spaní a nemoci. Menší množství vína a občas i whisky si s ní pravidelně dával i její manžel. Tato kombinace jim pomáhala snášet každodenní smutnou realitu dvou osamělých lidí, kteří ztratili smysl života.

Stejně tomu bylo i letos v dubnu. Večer šli oba spát, každý do jiné místnosti. Špičková se probudila kolem půlnoci. Manžela našla zakrváceného na schodišti domu, kde upadl. Podobné nehody se mu kvůli nemoci stávaly často. Pohled na krev v kombinaci s alkoholem a medikamenty změnil ženu v zabijáka. Odešla do kuchyně pro nůž a manžela sedícího na schodech šestkrát bodla do zad a břicha. „Byla jsem jako omámená, zmatená. Vůbec jsem si neuvědomovala, že jsem něco udělala. Pořád jsem nechápala, co se stalo," uvedla Špičková. Po činu si znovu lehla do postele a usnula. Když se ráno probudila, netušila, co udělala. Muže našla v pokoji, kam jej zřejmě sama odtáhla. Okamžitě přivolala lékaře. Ten však již manželovi nedokázal pomoci.

Požár

Podle soudu Špičková dobře věděla, co s ní léky v kombinaci s alkoholem dělají. Koncem prosince loňského roku v podobném stavu založila požár v rodinném domě. Za tento čin byla odsouzena k podmíněnému trestu. I tehdy ji před přísnějším verdiktem zachránilo to, že nebyla zcela při smyslech.

„Dobře tak věděla, jakým způsobem kombinace léků a alkoholu ovlivňuje její chování," řekl předseda senátu s tím, že se tak Špičková vědomě přivedla do stavu patologické intoxikace organismu. „Nebyla schopna vnímat, hodnotit a řídit své jednání," uvedl soudce.

Lhůta

Špičková by měla nastoupit do věznice s ostrahou. Do pětiletého trestu se jí započítává i doba, kterou od letošního dubna strávila ve vazbě. Po polovině – tedy dvou a půl letech – může požádat o podmíněné propuštění. Soud jí zároveň uložil ochranné protialkoholní léčení. Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Špičková i státní zástupce si ponechali lhůtu k vyjádření. Pokud se někdo z nich odvolá, bude mít konečné slovo Vrchní soud v Olomouci.