Zasáhl jej do hlavy, o kterou se sklenice rozbila. Výsledkem byla řezná zranění, naštěstí nijak vážná. Přesto by Patrik V. mohl ve vězení strávit pět až dvanáct let. Žaloba jeho jednání kvalifikovala jako pokus o těžké ublížení za zdraví. Za normálních okolností by mu hrozil podstatně mírnější trest. Před šestnácti roky byl však odsouzen za stejný trestný čin. A to ho nyní „katapultovalo“ do sazby, která se například vztahuje na ozbrojená loupežná přepadení, znásilnění a podobně.

NAD RÁNEM

Potyčka se odehrála nad ránem v srpnu předloňského roku na zahrádce baru v Bruntále. Oba aktéři se neznali, nedlouho po incidentu se paradoxně stali kamarády. Patrik V. toho dne něco oslavoval s kamarády a příbuznými. Do střízlivosti měl daleko. Druhý z mužů se právě vrátil z Německa, kde pracoval. Jelikož měl žízeň, stavil se i přes pokročilou hodinu na pivo. „Měl jsem jedno pivo. Ani to jsem vlastně nestačil dopít,“ vzpomínal zraněný muž s tím, že se na něj zaměřili dva výtržníci, s nimiž se následně dostal do konfliktu. Vzápětí dostal ránu do hlavy. „Otočil jsem se. Viděl jsem jak mi letí sklenice na hlavu,“ vzpomínal. Kdo jej zranil, popsat nedokázal. Situace byla nepřehledná, do rozmíšky se zapojilo více lidí.

ASI JÁ

Tím, kdo půllitr hodil, je podle žaloby Patrik V. „Nejspíše jsem to byl opravdu já. Měl jsem vypito, všechno se to seběhlo strašně rychle. Až později jsem se dozvěděl, že byl někdo zraněný,“ řekl Patrik V.

Oba se později osobně setkali. „Všechno jsme si vyříkali, teď jsme přátelé,“ prohlásil Patrik V., který zraněnému muži nabídl kompenzaci ve výši deset tisíc korun. Současně u soudu vyjádřil ochotu uhradit pojišťovně šest tisíc korun, což jsou náklady na ošetření zraněného. Hlavní líčení bylo odročeno.

MINULOST

Soudy se již v minulosti zabývaly případy, kdy se lidé kvůli předchozímu odsouzení za těžké ublížení na zdraví dostali do velmi vysoké trestní sazby. Na hříchy z mládí doplatil i muž z Karvinska. Před časem ho Krajský soud v Ostravě poslal na tři roky za mříže. Dotyčný v restauraci v Petřvaldě udeřil pivní sklenicí protivníka, který jej provokoval. Způsobil mu jen drobná poranění. Vzhledem k možným následkům však bylo jeho jednání kvalifikováno jako pokus o těžké ublížení na zdraví. A jelikož byl za podobný čin před zhruba dvaceti lety jako mladistvý odsouzen k podmíněnému trestu, hrozilo mu pět až dvanáct let. Vězeňský pobyt ve zmíněném rozmezí se ale soudu jevil jako nepřiměřeně přísný. „Mimořádně jsme proto snížili trest pod spodní hranici, a to v trvání tří let,“ vysvětlila předsedkyně senátu.