Jedenáct mužů a žen potrestal vloni v srpnu Krajský soud v Ostravě. 

Ilustrační foto.
Zubní pohotovost v Ostravě: Kraj od pondělí hledá nového provozovatele

Padly tresty od pěti do dvacet let. Všichni se proti verdiktu odvolali k Vrchnímu soudu v Olomouci, který se v pondělí začal případem zabývat. Jednání bylo odročeno, verdikt bude vynesen v úterý. 

Jde o jeden z největších drogových zločinů u nás.

„Vytvořili dobře organizovanou skupinu,“ konstatovala žaloba, podle které měli jednotliví aktéři rozdělené úkoly.

V Polsku nakupovali léčiva, na Slovensku je zpracovávali a v Česku, konkrétně v Karviné, z nich vařili pervitin. K výrobě hlavní organizátoři najali Vietnamce, které přiváželi ze severních Čech. Právě jeden z nich jako nenapravitelný recidivista dostal u ostravského soudu nejpřísnější trest – 20 let žaláře. Muži z Ostravska, který vše řídil, soud vyměřil šestnáct let.

MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE POLICIE

Na odhalení a zadržení skupiny se v roce 2017 podíleli policisté z Česka, Polska a Slovenska. 

V noci z pátku na sobotu provedli strážníci v Ostravě-Porubě kontroly ve vytipovaných provozovnách, zaměřené na konzumaci alkoholu nezletilými osobami.
Strážníci vyrazili do barů a restaurací v Porubě, kontrolovali, zda mladí nepijí

Vše začalo v Polsku, kde tamní kriminalisté zaregistrovali zvýšený prodej léků potřebných k výrobě pervitinu. Při vyšetřování vyšlo najevo, že léky jako oficiální obchodní zásilka směřovaly na Slovensko, kde se mlely a dále připravovaly.

Poté ukryté v balících od potravin či elektroniky putovaly do Karviné. Vyrobený pervitin kurýři převezli do severních Čech a následně k německým zákazníkům.

PRŮMYSLOVÁ PRODUKCE

„Šlo o velkokapacitní laboratoř, jejíž velikost se již rovnala průmyslové produkci. Zcela se vymykala jiným laboratořím odhalovaným v regionu,“ uvedl již dříve ředitel Národní protidrogové centrály Policie ČR Jakub Frydrych s tím, že tento případ byl svým rozsahem zcela ojedinělý. 

K TÉMATU

Gorola-sung

Gang se podařilo zadržet v rámci akce s krycím názvem Gorola-sung. Zatýkání se zúčastnilo několik krajských zásahových jednotek, celníci a vojenská policie. Souzená skupina byla součástí mezinárodního gangu čítajícího na čtyřicet lidí. Někteří si již vyslechli tresty v Polsku a na Slovensku.