Muž (33 let) a žena (30 let) je připravili o více než milion korun. Použili známou fintu, kde se vydávali za jejich příbuzné – vnoučata či synovce. Nejstarší oběti bylo dvaadevadesát let. Podvodníci vystupovali tak přesvědčivě, že jednu z žen přiměli k vydání tři sta tisíc korun, další jim svěřila platební kartu s PIN kódem. Peníze Slováci potřebovali především na nákup drog, oba byli závislí na heroinu. Soud na ně uvalil vazbu.
Finta
„Ahoj babi, tady tvůj vnuk. Prosím, potřebuji půjčit peníze na auto. Jo, sto tisíc stačí. Pošlu k tobě kamarádku. Děkuji. Brzo se stavím.“ Takto vypadala většina telefonátů všehoschopných podvodníků. Důvěřiví lidé jim peníze skutečně dali. „Někdy deset tisíc, jindy sto tisíc nebo dokonce i kartu s PIN kódem. Opravdový vnuk samozřejmě o ničem nevěděl a důchodcům pak zůstaly jen oči pro pláč,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.
Speciální tým
Policisté se již v minulosti setkali s podobnými případy, kdy se zloději představovali jako vnuci. Po zatčení několika skupin byl v Moravskoslezském kraji klid. To platilo jen do poloviny loňského roku. Tehdy začala nová série a počet obětí narůstal. Kriminalisté vytvořili speciální tým s názvem Vnuk II. a vydala si po stopách podvodníků.
Telefonáty
Slováci si základnu vybudovali ve Frýdku-Místku. Odtud telefonovali do řady měst Moravskoslezského kraje. Vše měli detailně promyšlené. V telefonním seznamu pevných linek si většinou vybírali ženy s křestními jmény, u kterých se dalo tušit, že patří starších osobách – například Marie, Anežka, Františka a podobně. Jejich oběti byly z Havířova, Karviné, Českého Těšína, Ostravy a Frýdku-Místku. „Vytočili číslo, a pokud hlas v telefonu patřil evidentně někomu staršímu, začal muž s historkou, že je její vnuk a že nutně potřebuje koupit auto. A spěchá to. Pár hřejivých slovíček většinou ženy obměkčily a slíbily peníze. Falešný vnuk sdělil, že sám bohužel pro peníze nemůže přijít, ale pošle ve stanovenou dobu svou známou. Kamarádka volajícího byla vždy při následném setkání milá a příjemná. Bez jakéhokoli zbytečného zdržování peníze na chodbě domu nebo před domem převzala a rychle odešla,“ řekla Štětínská.
Důvěřiví
Největší částku podvodníci získali od devětaosmdesátileté důchodkyně z Karviné. Muž se tentokrát představil jako synovec. Pod záminkou koupě auta z ní nejprve vylákal sto tisíc korun. Když si pro částku přišla jeho známá, zavolal znovu a požádal o dalších dvě stě tisíc. Opět uspěl.
Další oběť (70 let) falešnému vnukovi do telefonu řekla, že žádné peníze doma nemá. Navrhla však, že jeho kamarádce předá platební kartu s PIN kódem. Za chvíli byl její účet o dvacet tisíc korun menší.
Nevěřily
Některé z žen dlouho nemohly uvěřit tomu, že byly podvedeny. „Při vyšetřování policisté sami kontaktovali seniory, u kterých se domnívali, že se mohli stát obětí. Když své podezření sdělili jisté paní, ta nechtěla za žádnou cenu kriminalistům uvěřit, že by právě ona mohla být podvedena. Vůbec nic netušila. Ale bohužel, když zavolala svému vnukovi, vyšla pravda najevo,“ řekla Štětínská.
Cizinci jsou obviněni z podvodu. Hrozí jim až osm let.