„V poslední době se objevilo několik takových případů. Klienti byli kontaktováni telefonicky nebo na ulici s nabídkou zvýhodněné ceny elektrického zubního kartáčku, v případě že jsou pojištěnci České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP). Lidem jsme vysvětlili, že se nejedná o nabídku naší zdravotní pojišťovny a nemají jí akceptovat," popsala vedoucí informačního centra ČPZP Kamila Wenzlová.

Osobní zkušenost má například klientka zmíněné pojišťovny z Mohelnice. Té začátkem září telefonovala jistá žena, že v rámci celorepublikové akce pro klienty pojišťovny s kódem 205 získává slevu 6500 korun na dva elektrické zubní kartáčky s příslušenstvím. Zaplatit by měla 2690 korun. O tři dny později si neznámý muž telefonicky ověřoval, zda klientka nabídku na kartáčky skutečně obdržela. Žena však podvodníkům nenaletěla a případ ohlásila na pobočce zdravotní pojišťovny.

Hlavně v Ostravě

„Kromě této paní z Mohelnice byli všichni naši pojištěnci, kteří nás na podvodníky zaštiťující se údajnou spoluprací s ČPZP upozornili, z Ostravy. Jeden pán nám v této souvislosti v pondělí napsal: Mně dnes nabízeli elektrické zubní kartáčky s údajnou slevou za to, že jsem dlouholetým klientem vaší pojišťovny, což je pravda. Znali dokonce i moji adresu i číslo mobilního telefonu," doplnila další případy mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Jak zdůraznila, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna žádné komerční aktivity nevykonává a ze zákona je ani vykonávat nemůže. Pokud se lidé s podobnými podvodnými praktikami setkají, radí neprodleně informovat buďto pracovníky pojišťovny nebo policii.

Také další pojišťovny varují

ČPZP však není jediná, jejímž jménem se podvodníci ohánějí. Na podobné praktiky upozornila i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). „V posledních dnech se objevilo hned několik případů, kdy se neznámí lidé vydávali za pracovníky pojišťovny a snažili se vloudit klientům do bytu, případně jim po telefonu prodat předražené zboží," přidává další obdobné zkušenosti Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

Podle jeho slov například ženu z obce na Svitavsku kdosi telefonicky informoval o tom, že dopoledne k ní přijde lékař s pracovníky VZP a bude jí měřit tlak a provádět další vyšetření. „Klientka poté zavolala na pobočku VZP, aby si ověřila, zda jde skutečně o akci pojišťovny," dodal Tichý.

Obdobné případy pokusu o podvod jako v Ostravě pak VZP zaznamenala například ve Žďáru nad Sázavou a ve Velkém Meziříčí. „Na pobočky naší pojišťovny přišli nezávisle na sobě mladá maminka a starší muž. Oba měli stejnou zkušenost – kdosi jim telefonem oznámil, že vyhráli zubní kartáček, pastu a další doplňky pro dentální hygienu. Jako klienti VZP prý mají možnost koupit tuto výhru za „zvýhodněnou" cenu zhruba tisíc korun. V opačném případě budou mít problém s proplácením zdravotní péče," popsal Tichý.

Také on radí lidem, pokud se s podobnými praktikami setkají, aby je neprodleně ohlásili na pobočce své zdravotní pojišťovny nebo policistům.