Na začátku měsíce října 2020 přijali policisté trestní oznámení od úvěrové společnosti o uzavření spotřebitelského úvěru, který nebyl déle než pět měsíců klientem splácen. Na základě podnětu a skutečností nasvědčující tomu, že by mohl být spáchán trestný čin, se tímto oznámením začali zabývat kriminalisté 5. oddělení obecné kriminality z Ostravy a zahájili úkony trestního řízení ze spáchání přečinu úvěrového podvodu.

Po zadokumentování a zjištěných informací vše nasvědčovalo tomu, že se tohoto činu měl dopustit teprve 21letý mladík. V dubnu tohoto roku si chtěl pořídit auto, proto se vydal do jednoho z autobazarů v Ostravě. 

Ilustrační foto.
Vzala si půjčku, splácí sporadicky

Vůz, který si chtěl pořídit, stál více jak 200 tisíc korun, a tak s prodávajícím sepsal žádost o spotřebitelský úvěr, do kterého měl uvést nepravdivé údaje jak o svém zaměstnavateli, tak i výdělku. Půjčka byla mladíkovi schválena, takže už nic nebránilo tomu, aby svým nově zakoupeným autem odjel domů.

Úvěr si měl sjednat i přesto, že v tu dobu nebyl zaměstnán a neměl žádný příjem. Mužům zákona se ke svému jednání doznal a na otázku, proč neuvedl pravdivé údaje, jim řekl: „Prostě jsem chtěl auto a nevěděl jsem, jak ho získat, tak jsem to zkusil.“

Do současnosti podvodník neuhradil žádnou splátku. Předmětné auto bylo policejním orgánem zajištěno a o jeho osudu už nyní rozhodne soud.

Komisař ve zkráceném přípravném řízení sdělil muži podezření ze spáchání přečinu úvěrového podvodu, nyní mu zhrozí trest odnětí svobody až na pět let.

Kamion. Ilustrační foto.
Opilý a zdrogovaný kamioňák jel po D1 na Ostravu. Bez světel, za tmy, mezi pruhy