Muž dokázal přesvědčit své známé, aby mu svěřili své úspory. Sliboval jim až neskutečně výhodné zhodnocení vkladů. Někteří mu opakovaně dali stovky tisíc korun, dokonce i více než milion.

Tomáš S. zasvěceně hovořil o skvělých příležitostech v podobě investice do apartmánů ve Španělsku, jindy zmínil penzion v Rakousku. Další obchodování se týkalo dovozu kontejnerů s oblečením z Turecka, dobrý byznys viděl také v prodeji vánočních stromů, sportovního oblečení, televizních antén, vozidel nebo domů.

Městská nemocnice Ostrava. Ilustrační foto.
Devadesátky a tragický výbuch v nemocnici Fifejdy. Syn jedné z obětí promluvil

Tvrdil například, že je schopen zajistit roční padesátiprocentní výnos, dalšímu řekl, že mu investice ve výši 400 tisíc korun vynese zisk 300 tisíc korun. Jinému důvěřivci tak dlouho vyprávěl o skvělé šanci zhodnotit peníze vložené do jachty, až z něj vymámil 400 tisíc korun. Aby své okolí uklidnil, vystavoval směnky jako na běžícím pásu. Nakonec ale spadla klec.

Většina obětí byla z Ostravska a Frýdecko-Místecka

Muž nejprve stanul před Krajským soudem v Ostravě. „Jednal v úmyslu se soustavně obohacovat. Byl si vědom toho, že svým závazkům nemůže dostát,“ prohlásil státní zástupce. O rozsáhlosti podvodů svědčí fakt, že jen čtení obžaloby a následné vyčíslení nároků podvedených zabraly bezmála dvě hodiny.

Většina obětí byla z Ostravska a Frýdecko-Místecka, odkud Tomáš S. pochází. Škoda přesáhla dvaadvacet milionů korun.

Pedagog (na snímku z jednání u krajského soudu) tvrdí, že nebyl zodpovědný za své činy.
Chlípný učitel z Ostravy nechce do vězení. Bojuje o nepříčetnost

Při jednání u ostravského soudu muž využil svého práva a odmítl vypovídat. Trestní senát mu nakonec za podvody vyměřil sedm let žaláře. Muž se odvolal k olomouckému vrchnímu soudu, který ale jeho argumenty v minulých dnech nevyslyšel. „Jeho odvolání jsme zamítli jako nedůvodné. Máme za to, že soud prvního stupně trestný čin správně kvalifikoval a uložil i zákonný trest,“ řekl Deníku mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

Výčet podvodů, kterých se Tomáš S. dopustil, nemusí být konečný. Policie prověřuje další desítky případů, u kterých by se škoda mohla pohybovat v řádech desítek milionů korun.