PředsedkyněSdružení obrany spotřebitelůMoravskoslezského kraje Marcely Reichelové se Deník zeptal, jestlizaznamenali nárůst počtu těch, kteří se takzvaně nechali napálit a přišli pro radu do poradny.

"Užívají si především obyvatelé paneláků na sídlištích. Slušně se některých obchodníků zbavit, i když o jejich nabídku nestojíte, bývá často hodně těžké. Kosmetika, internet, služby mobilních operátorů, dodávky plynu a elektřiny, to je nejčastější nabídka podomních prodejců," odpověděla předsedkyně.

"Často zdaleka nejde o samotné nabízení, ale spíše dochází k určitému psychologickému nátlaku. Situace, kdy lidé stojí s prodávajícím mezi dveřmi, je přitom celkem běžná. Nedává však moc prostoru pořádně se seznámit s nabízeným zbožím či službou. A tak je zcela běžné, že spotřebitelé prodejce pozvou do bytu. A to může být kámen úrazu," doplnila dále Marcela Reichelová.

Podle ní možnost odstoupení od kupní smlouvy do čtrnácti dnů bez udání důvodu platí pouze v případě, že kupní smlouva byla uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání, tedy většinou na veřejných prezentačních akcích, na ulici a podobně. Tato možnost ale není dána u smluv, u nichž si spotřebitel výslovně sjednal návštěvu dodavatele (podomního prodejce) za účelem objednávky domů.

"Obtížně se pak vysvětluje a dokazuje, že prodejce u dveří zazvonil sám, že si ho spotřebitel výslovně nepozval, ale jen ho, „když už zazvonil“, pozval dál," vysvětluje Marcela Reichelová.

Jak tedy v těchto případech postupovat?

Podle Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje je ideální řešení nepustit podomního prodejce do bytu a nedomlouvat si s ním schůzku doma. Když už taková situace nastane, pak nepodepisovat s takovým prodejcem žádné smlouvy.

Totéž platí pro prodejní prezentace, reklamní zájezdy a podobné akce. Většinou totiž za krátkou dobu zjistíte, že zboží, které jste zakoupili, seženete v „kamenném obchodě“ levněji.
OPAVSKO:Podvodník se vydával za vnuka

MARTIN KŮS

Požádají o sklenici vody, potřebují si zavolat, zacloní výhled dekou nebo svým tělem či jen požádají o papír a tužku, aby napsali vzkaz sousedovi. Ale hlavně se vydávají za kamarády či příbuzné. To jsou jen některé z triků, které různí podvodníci na Opavsku použili k oklamání jiných a k tomu, aby je buď přímo oni, nebo jejich komplici okradli.

Také na sklonku minulého týdne zavolal sedmdesátileté ženě z Bolatic mladý muž. Představil se jako její vnuk Petr a požádal ji o rychlé půjčení sedmdesát tisíc korun na zakoupení auta.

„Řekl, že si nemůže dojet osobně, a pošle proto svého kamaráda,“ řekl k pokračování případu mluvčí opavských policistů René Černohorský. Přesně v devět dopoledne u paní zazvonil muž, tak jak bylo domluveno po telefonu. Jenže paní měla naštěstí všech pět pohromadě a požádala neznámého o jeho občanský průkaz.

„Navíc od něj chtěla vidět kupní smlouvu. To však muž odmítl předložit a raději bez peněz odešel pryč,“ pokračoval Černohorský. Po pachatelích pokusu o podvod teď pátrají policisté.

Tyto případy, kdy se někdo vydává za příbuzné, hlavně za vnuky, jsou podle policistů nejčastější. Snad proto je ve svém žargonu označují jako vnuky. Tento případ sice není nijak ojedinělý, ale je v něčem výjimečný. V tom, že pachatelé díky prozíravosti oslovené paní neuspěli. Jiní totiž lest neprokoukli a o své peníze přišli.

Triky podvodníků totiž neznají mezí. Hrají mistrně na city a zkoušejí důvěřivost hlavně starších lidí. Tak třeba před několika málo týdny zazvonil na dveře sedmaosmdesátileté seniorky muž. Požádal o papír a tužku. Prý má smůlu. Jde za sousedem, ale ten není doma. Chtěl mu údajně napsat nutný vzkaz.

Důvěřivá paní ho pozvala dál. Toho ale neznámý využil k úplně jiné činnosti. „Využil její nepřítomnosti a v obývacím pokoji odcizil volně odloženou peněženku s padesáti tisíci korunami a doklady,“ popsal tehdy René Černohorský.

To, že majitelka bytu přišla o své úspory, zjistila až po jeho odchodu.

Na city hrál i zloděj, který loni v červnu zazvonil u dvaaosmdesátileté seniorky z Opavy. Začal škemrat o půjčení peněz, které údajně potřeboval na zaplacení lékařského ošetření. Paní uvěřila a půjčila mu devět tisíc korun. Aniž to tušila, muž si vzal ještě dalších dvacet devět tisíc.