Jeden z největších podvodů, na jehož konci byla smrt dvou lidí, se odehrál v Moravskoslezském kraji, konkrétně v Šenově u Nového Jičína. Počátkem ledna zde došlo k výbuchu v luxusní vile, kterou majitel pojistil u Allianz pojišťovny. „Objekt byl u nás pojištěn na desítky milionů korun. Krátce před událostí dokonce došlo k navýšení částky," uvedl ředitel právního oddělení a vyšetřování pojistných podvodů Allianz pojišťovny Ludvík Bohman s tím, že kvůli statickému ohrožení nebylo možné zpočátku vyšetřit příčinu exploze.

„Nakonec se řešení našlo a šetření pod dohledem hasičů potvrdilo, že o nahodilost nešlo. V sutinách byly nalezeny dvě osoby balkánského původu a mechanismus, který přispěl k výbuchu. Byli to zřejmě najatí bílí koně, vymklo se jim to z rukou a nešťastnou náhodou tam zůstali," řekl Bohman.

Dům v Dukelské ulici explodoval v sobotu 10. ledna v 15.15 hodin. Mrtvá těla policisté objevili až v květnu poté, co po statickém zajištění objektu bylo možno prozkoumat sutiny.

Obviněn

Policie v této souvislosti obvinila třiapadesátiletého majitele objektu Chorvata, který žije dlouhodobě na Novojičínsku.

Chorvat společně se dvěma krajany, kteří za ním přijeli do České republiky, plánoval velký pojistný podvod. Ten měl vyřešit jeho velké finanční problémy. Nejprve připojistil dům na více než šedesát milionů korun. Poté s krajany připravil explozi celé budovy. Při samotném výbuchu však zřejmě něco selhalo a v troskách domu, konkrétně ve sklepních prostorách, zůstali oba jeho pomocníci. Utrpěli zranění, kterým na místě podlehli. On sám vyvázl bez vážnějších poranění.

Nárůst

Vloni Allianz pojišťovna odhalila pojistné podvody ve výši 232,5 milionu korun, což je o 74,5 milionu více, než předloni.

Největší nárůst je hlášen z Ústeckého kraje, kde se počet odhalených podvodů více než ztrojnásobil. Výrazně také narostl v Moravskoslezském, Libereckém a Jihomoravském kraji. „Podvodná činnost jde napříč národy, pohlavími i profesemi. Našim detektivům se každoročně daří odhalovat více podvodů, přestože za tento trestný čin hrozí až dva roky vězení, při způsobené velké škodě dokonce až deset let," dodal Bohman.

Chtějí více

Nárůst případů hlásí i Česká pojišťovna, jejíž experti vloni odhalili podvody za 464 milionů korun.

„Lidé jsou v pokusech o pojistné podvody stále vynalézavější, nadále však platí, že pouze menšina z nich je od začátku promyšleným činem. Ze zkušenosti mohu potvrdit, že nejčastěji dochází k tomu, že člověk podlehne tíze okamžiku. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo," uvedl ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl a dodal: „Lidé si však v těchto případech neuvědomují, že se tím dopouštějí trestného činu, a to pokusu o pojistný podvod."

Detektivové pojišťovny v loňském roce řešili i několik kuriózních případů. Jeden z nich se týkal ukousnutého prstu.

Mladý muž nahlásil, že byl přepaden ozbrojenými chuligány. Ti ho pod hrozbou namířené zbraně údajně přinutili nejen k vydání peněz, ale také k ukousnutí prstu. Vše pak nahlásil pojišťovně a požadoval pojistné plnění z úrazového pojištění.

„Celý případ se pracovníkům pojišťovny jevil již od počátku jako podezřelý. Zahájili tedy vyšetřování a objevili řadu nesrovnalostí. Mimo jiné se dozvěděli, že muž je známá firma a je závislý na alkoholu a drogách. Při konfrontaci se zjištěnými fakty mladík pod tíhou důkazů nakonec doznal, že si zranění způsobil sám, a to s vidinou získání finančních prostředků, které by mu pomohly uspokojit jeho závislosti," uvedla mluvčí České pojišťovna Ivana Buriánková.