Zatýkalo se v mezinárodních vodách a také v České republice – na Ostravsku a v Praze.

„V rámci mezinárodní spolupráce byly v oblasti Martiniku zadrženy fregatou francouzského válečného námořnictva za podpory francouzské protidrogové jednotky dvě plachetnice plující pod britskou a španělskou vlajkou. Na palubě jedné z lodí bylo zajištěno 1,2 tuny kokainu určeného pro evropský trh. S ohledem na zemi původu se jednalo o drogu velmi vysoké čistoty, která by pro potřeby evropského trhu byla dále ředěna. Na těchto lodích bylo zadrženo sedm osob," uvedl mluvčí české Národní protidrogové centrály Michal Hammer.

Nezatýkalo se však jen na lodi. Razie se uskutečnily také v České republice, kde za asistence speciálních zásahových jednotek skončilo na Ostravsku a v Praze s pouty na rukou osm lidí.

„K zadržení pachatelů došlo v Praze a Ostravě, a to ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu, Útvarem rychlého nasazení, Zásahovými jednotkami Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy, Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje a dále s Cizineckou policií, Celní správou a Celní protidrogovou jednotkou," dodal mluvčí Národní protidrogové centrály, jejíž strategické informace stály na počátku úspěšné mezinárodní spolupráce. Ta vyvrcholila akcí s krycím názvem Fenix.

„Cílem operace bylo rozkrytí mezinárodní organizované skupiny osob zabývající se prodejem a distribucí kokainu nejen na území České republiky," řekl Hammer s tím, že kromě českých policistů se zapojili také jejich kolegové z USA, Slovinska, Španělska, Švédska, Bulharska a Uruguaye.

Při následných domovních prohlídkách policisté v České republice zajistili čtyři sta gramů vysoce kvalitního kokainu, pistoli ČZ vzor 52 ráže 7,65 mm, revolver Kora, loveckou pušku s optickým zaměřovačem, výpočetní a komunikační techniku, velké množství šperků z drahých kovů a finanční hotovost ve výši sedm set tisíc korun. Zabavili také dva luxusní automobily.

Všichni lidé zadržení v České republice jsou stíháni pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Hrozí jim od dvou do dvanácti let vězení. Šest osob skončilo ve vazbě, dvě další jsou stíhány na svobodě.