Řidiči, kteří v Ostravě způsobí vážnou nehodu a z místa ujedou, mají jen mizivou šanci, že uniknou spravedlnosti. Přesvědčila se o tom čtyřiatřicetiletá žena, která před několika dny na přechodu pro chodce zabila devadesátiletou stařenku a bez zastavení pokračovala v jízdě. K nehodě došlo ve čtvrtek 16. ledna ráno u zastávky na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě.

O dopadení a obvinění řidičky ve středu informoval ostravský kriminalista Radim Bena. Paradoxně zatčená žena pracuje jako ošetřovatelka starých nemohoucích lidí a osudného rána spěchala do zaměstnání.

Před nasednutím do vozidla nedostatečně odstranila námrazu z předního skla. „Od svědků víme, že auto mělo na čelním skle jen takzvané průzory. To zřejmě zapříčinilo to, že špatně viděla a babičku menší postavy přehlédla," dodal Bena.

Pátrání

Policisté po nehodě vyslechli řadu svědků. Ti ale pouze dokázali popsat barvu a typ vozidla – tmavě modrou Škodu Felicii v krátké verzi. „Ačkoli jsme na místě oslovili několik lidí, nikdo si nezaznamenal ani část registrační značky. Moc nám nepomohl ani kamerový systém," řekl Bena s tím, že policisté v evidenci zjistili, že uvedenému popisu v rámci České republiky odpovídá přibližně šestatřicet tisíc vozidel. Nakonec okruh zúžili na 1200 vozů.

Štěstí

K nalezení auta jim nakonec pomohla náhoda. Policisté v rámci pátrání projížděli ulicí Matěje Kopeckého v Ostravě-Porubě. Dostali defekt a museli zastavit. Shodou okolnosti zaparkovali za tmavě modrou felicií. Všimli si, že má vyměněný pravý blinkr, což bylo místo, kterým auto důchodkyni zachytilo. Při následném vyšetřování vyšlo najevo, že jde o hledané vozidlo. „Trochu nám přálo i štěstí. Jsem ale přesvědčený, že auto bychom dříve či později stejně našli," doplnil Bena.

„Řidička se přiznala. Uvedla, že po nehodě na ni někdo údajně mával. Zahlédla nějakou ženu, o které si myslela, že je to ta, kterou srazila," řekl Bena.

Proč se sama nepřihlásila, není jasné. „Měla strach. Nevíme, zda věděla o tom, že seniorka zemřela," uvedl Bena.

Ženě za nedbalostní ublížení na zdraví s následkem smrti a neposkytnutí pomoci hrozí až pět let vězení. Vyšetřování nehody pokračuje. „Plánujeme další výslechy, přibereme i znalce," uzavřel Bena.

K TÉMATU

Neunikli Ostravští policisté již vyřešili několik nehod, při kterých řidiči zabili či vážně zranili člověka a z místa nehody ujeli. Někdy to sice trvalo měsíce nebo dokonce i roky, dotyční ale spravedlnosti neunikli.
Jedna z tragédií, kterou se podařilo uzavřít až po pěti letech, se stala 12. prosince 2008 kolem 17.45 hodin v Polanecké ulici v Ostravě-Svinově. Osmdesátiletý muž se vydal do nedalekého statku pro mléko a tvaroh. Při návratu domů jej srazilo vozidlo. Muž chodící o francouzské holi neměl šanci. Auto jej odhodilo do protisměru, kde ho krátce nato zachytil další vůz, který tělo vláčel zhruba čtyřicet metrů. Viník nehody ujel. Dopadnout se jej podařilo až po několika letech. Konečný verdikt padl vloni na podzim. Soud muži vyměřil osmnáct měsíců vězení.
Se stejným trestem odešel i řidič, který před časem v Ostravě srazil mladého in-line bruslaře a ujel. Motoristu policie zadržela až po několika měsících.